O rudém přílivu v minulosti kolovaly mezi námořníky legendy a ten, kdo jej spatřil, většinou věřil, že jde o dílo samotného ďábla. Krvavě rudá barva moře vyvolávala děs a není divu, že se mezi pověrčivými mořeplavci vytvořilo mnoho báchorek o smrtonosné zkáze. Dnes víme, že rudou barvu mají na svědomí mikroorganismy, ale jeden aspekt zůstává stejný. Rudá voda skutečně přináší zkázu.
Pokud rudý příliv přijde v letní sezóně v oblasti s mnoha turisty, tak jako se to čas od času stane na Floridě, ve vodě se nedá koupat. Mikroorganismy způsobují podráždění pokožky a pokud byste se vody trochu napili, nebude vám vůbec dobře. To platí i pro mořský život v oblasti, kterou rudý příliv zasáhne. Ve vodě se nedá rybařit a místní ekosystém je na určitý čas silně narušen.
Jak jsme již napsali, krvavou barvu vody mají na svědomí mikroorganismy. Nejčastěji jde o přemnožení mikroskopických řas rodu Karenia. Ty se běžně vyskytují v Mexickém zálivu, kde je také rudý příliv nejběžnější. Podle vědců se této řase daří zejména během zvýšené koncentrace oxidu uhličitého, ale často si vystačí i s minimem tohoto plynu. Karenia rovněž obsahuje neurotoxiny, které se uvolňují do vzduchu, když vlny burácejí na pobřeží, a tak se jedy dostávají i k lidem, pokud rudý příliv pozorují. Větším problémem však je, že tyto jedovaté látky přecházejí i do těl ryb, které posléze putují na trhy a lidem na talíř. Neurotoxiny nejsou vůbec zdraví prospěšné, protože jejich větší koncentrace v organismu může vést až k rakovině.
Tím se opět vracíme ke starým námořníkům, kteří rudý příliv považovali za smrtící. Jistě s ním měli zkušenost a věděli, že krvavá voda nesvědčí jejich kůži. Možná také poznali, že červená voda ničí pobřežní ekosystémy. Původ nevysvětlitelného jevu hledali v nadpřirozenu, jelikož o neviditelných mikroorganismech neměl v době před několika stovkami let nikdo ani tušení. Domnělý ďábel zbrarvující vodu do ruda byl ale všude kolem nich.
K obdobnému jevu dochází i ve sladkých vodách, dokonce i v našich končinách a všichni jej známe. Především v létě se u nás stojaté vody sice nezbarvují do ruda, ale do výrazné zelené barvy. Mohou za to přemnožené sinice (Cyanobacteria) a stejně jako jejich mořské kolegyně způsobují podrážděnou pokožku, případně střevní problémy. Proto hygienici v místech, kde dojde k jejich přemnožení, nedoporučují nebo zakazují koupání. Ve vodách plných sinic se také nemá rybařit.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.