Spojené arabské emiráty hodlají vypustit sondu, která přistane na tělese v hlavním pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Ambiciózní plán byl oznámen tamní vládou v úterý 5. října. Země bohatá na ropu by se zvládnutím tohoto náročného úkolu zařadila po bok Evropské unie, Japonska a USA. Ti již dokázali úspěšně přistát na asteroidu nebo na kometě.
Účelem plánované mise je sběr dat o původu vesmíru. Sonda by z povrchu asteroidu měla přenášet informace o jeho složení po dobu funkčnosti baterií. Projekt má odstartovat v roce 2028 s plánovaným přistáním v roce 2033.
Podle NASA obíhá ve Sluneční soustavě asi 1,1 milionů známých asteroidů. Ty představují zbytky po jejím vzniku. Většina z nich se nachází v oblasti mezi Marsem a Jupiterem, která se nazývá Pás asteroidů a někdy také Hlavní pás. Právě tam má mise směřovat. Zkoumáním základních stavebních kamenů Sluneční soustavy lze získat lepší představu o tom, jak se formovala.
Vesmírná agentura Spojených arabských emirátů uvedla, že na projektu bude spolupracovat s odborníky z laboratoří na University of Colorado. Nicméně emirátští vědci zatím nespecifikovali, jak bude přesně mise probíhat, ani jaké vybavení sonda ponese.
Oznámení o ambiciózním projektu přichází poté, co Spojené arabské emiráty zvládly úspěšně dopravit družici Amal na oběžnou dráhu Marsu. V roce 2024 plánují vyslat bezpilotní kosmickou loď na Mars. Bohatá země chce ale ve svém vesmírném programu jít ještě dál a jejím cílem je vybudování lidské kolonie na Marsu do roku 2117.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.