Sicílie, to je Etna, Palermo nebo třeba Kyklopská riviéra. Sníh by tu čekal málokdo a obzvlášť v místech, kde je to do Afriky, co by kamenem dohodil. Jenže nedaleko jihosicilského města Agrigento se nachází útvar, který nepřipomíná nic jiného než právě zasněžený nebo ledem pokrytý masiv. Jde samozřejmě o iluzi, útes Scala dei Turchi, neboli Schody Turků, je tvořen zerodovanou opukou, horninou, pro kterou je ve Středomoří charakteristická bílá barva a také vápencem. Místo se tak na první pohled jeví jako z Antarktidy, jen nebýt toho neustálého vedra…
Kus sněhobílé krajiny na pobřeží Středozemního moře je téměř celý rok zalitý sluncem a září jako myriády sněhových vloček. Jde však o kus pevné skály, která je po miliony let formována vodou a větrem. Vznikl tak útes, který dnes připomíná velké schody. A proč jsou spojovány s Turky? K názvu se váže legenda o tureckých pirátech, kteří se usadili pod útesem a na pobřeží se dostávali právě po těchto „schodech“.
Geologové odhadují, že útes vznikl asi před 6 miliony lety na konci období zvaného Messinská salinitní krize. Tehdy vody Atlantiku zřejmě protrhly pevninskou hráz u dnešního Gibraltaru, a tak došlo k postupnému zatopení kotliny mezi Evropou a Afrikou (zancleánská potopa). Důsledkem této události byl samozřejmě vznik Středozemního moře, Schody Turků se zformovaly díky přítomnosti slané vody, jejíž působení odkrylo hlubinné horniny.
Přes všechnu tu nádheru, kterou vytvořila sama příroda, jsou Schody Turků stále téměř neznámým místem pro většinu návštěvníků Sicílie. Obec Realmonte, která je správcem území, na kterém se útes nachází, podala už v roce 2007 žádost o zařazení mezi přírodní památky. V loňském roce byly schody na čas znepřístupněny veřejnosti po útoku vandala.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.