hexagon na Saturnu
Foto: NASA/JPL-Caltech/SSI/Kevin M. Gill

Když kosmická sonda Voyager 2 v roce 1981 prolétala jako první lidský stroj  kolem Saturnu, snímky které zaslala na Zemi udivily nejen vědeckou komunitu. Tajemný šestiúhelník kolem severního pólu planety je tak úchvatně symetrický, až se může zdát, že není přirozeného původu. Nyní vědci přišli s teorií vysvětlující vznik tohoto útvaru. Studii publikovali na začátku června v odborném časopise National Academy of the Sciences.


Rakesh Yadav a Jeremy Bloxham z Harvardské univerzity provedli v loňském roce měsíční počítačovou simulaci, aby pochopili vznik hexagonu. Podle jejich teorie vytvářejí obrazec atmosférické proudy uvnitř Saturnu. Jde o množství větších i menších vírů poblíž severního pólu, které nejsou vidět, protože jsou ukryté hluboko v atmosféře planety.

Yadav na vysvětlenou uvedl, že jev, ke kterému na Saturnu dochází, je podobný tomu, jako když někdo začne ohřívat studenou vodu v hrnci na varné desce. Teplo ze dna pánve čeří vodu a ta přenáší teplo nahoru na chladnější povrch.

Podle vědce vytvořený obrazec s rovnými stranami odpovídá dynamické atmosféře planety, což částečně potvrdila i simulace, která dosáhla dokonce úhlového objektu s devíti stranami místo šesti. Simulace navíc ukázala, že Saturn mohl mít v minulosti hexagon i na jižním pólu.


Simulace dynamiky atmosféry kolem severního pólu Saturnu:

Zdroj: space.com, YouTube/NASA/JPL-Caltech/SSI/Hampton University


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *