oktoberfest
Foto: Pixabay

Bavorský Oktoberfest je každoročním místem setkání milovníků chmelového moku, přičemž je právem nazýván největším pivním festivalem světa. V minulých letech jej každoročně na přelomu září a října navštívilo okolo 6 milionů návštěvníků, kteří se nerekrutovali jen z Bavorska, ale i z celé řady jiných států. Oktoberfest si nenechá ujít ani celá řada celebrit. Mezi pravidelné návštěvníky patří mimo jiné Arnold Schwarzenegger. Nelze se divit, že se celému Bavorsku takřka zastavilo srdce, když premiér Markus Söder v dubnu oznámil, že se tento lidový svátek v letošním roce konat nebude a stane se tak další z obětí koronaviru.


Od svatební slavnosti k největšímu pivnímu festivalu na světě

Historie Oktoberfestu sahá až do roku 1810, kdy byla na počest sňatku tehdejšího panovníka Ludvíka I. s princeznou Terezou ze Saska-Hildburghausenu uspořádána pro celý Mnichov velká pětidenní slavnost, jež se konala před branami města v Theresienwiese. Měla takový úspěch, že bylo rozhodnuto o jejím každoročním opakování. Termín byl stanoven na konec září, protože v této době ještě zpravidla panuje pěkné počasí a lidé již nejsou na letních prázdninách. Jen málokdo ví, že vrcholem Oktoberfestu nebyla v dávné minulosti konzumace piva, ale koňské dostihy.

Oktoberfest se v minulosti již opakovaně neuskutečnil

Pohled do historie Oktoberfestu ukáže, že k jeho zrušení již v minulosti opakovaně došlo, letos se tedy nejedná o nějakou bezprecedentní situaci. Již roku 1854 se nekonal kvůli epidemii cholery, podobná situace ze stejného důvodu nastala také v roce 1873. Dohromady by bylo možné najít okolo dvaceti případů, kdy se nepořádal. Na vině byly rozličné války i dusivá inflace. Letošní rok však přeruší rekordní sérii, když se Oktoberfest nebude konat poprvé po 72 letech.

Související:  Pasov - město na soutoku tří řek a místo, které ovlivňovalo české dějiny

Navzdory ceně piva dosahuje jeho konzumace během festivalu rekordních čísel

Návštěva Oktoberfestu přitom rozhodně nebyla v minulých letech levnou záležitostí. V roce 2019 se cena za tuplák (litr) piva vyšplhala na 11,8 eura. Pro tento festival je vyráběna speciální várka piva, která je produktem nejlepších mnichovských pivovarů, přičemž je toto pivo zhruba o 1,3 % silnější. Cena piva v posledních letech nadšeným návštěvníkům rozhodně nebránila v tom, aby v průběhu dvoutýdenní akce nezkonzumovali okolo 30 % roční produkce bavorských pivovarů.


Na festivalu je zhruba 100 000 míst k sezení, a kromě pití piva je Oktoberfest také svátkem obžerství. Každoročně se tu zkonzumuje několik set volů, párky a pečená kuřata jdou rovněž na dračku.

Nezbývá než věřit, že koronavirová krize postupně odezní a již příští rok se budou moci návštěvníci Oktoberfestu opět osvěžit lahodným mokem během slavnosti, na kterou se každoročně těší celé Bavorsko. Tento festival již v minulosti ukázal, že má tuhý kořínek, takže by jej neměl jednoroční výpadek nijak ohrozit. Vše zlé navíc může být pro něco dobré a výpadek by se mohl projevit v příznivějších cenách piva ve snaze nalákat zpět návštěvníky slavnosti.

V galerii se můžete podívat, jak to na Oktoberfestu chodí.

Fotky: Pixabay

avatar

Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *