Nosívali džínovou uniformu, kterou někdy doplňovali slaměným kloboukem. Povinnou výstrojí byly i černé sluneční brýle. Nebýt mačet a zbraní, člověk by si myslel, že si partička kamarádů vyrazila na piknik. Jenže tito muži byli značnou část druhé poloviny minulého století pro běžné obyvatele Haiti ztělesněním čistého zla. Říkalo se jim Tonton Macoutes a na svědomí mohou mít až 600 tisíc zmařených životů.
Když se z humanisty stane ďábel
Krvavou milici Tonton Macoutes nechal zřídit v roce 1959 prezident Haiti François Duvalier, známý jako Papa Doc. Tento muž byl svého času mezi lidmi velmi populární, dokonce jej místní inteligence označovala za humanistu. Jenže jakmile se stal prezidentem, rozpoutal peklo. Brzy se začal cítit ohrožený, a tak rozložil haitskou armádu a policii a ze svých nohsledů a dalších fanatiků začal sestavovat domobranu. Nechal povraždit generály a další politické špičky, které se mu nezdály. Během několika prvních let vládnutí si represemi doslova podmanil celou zemi.
Jednotky Tonton Macoutes se staly postrachem Haiti. Duvalier je využíval jako nástroj teroru. Stačil jen náznak nespokojenosti s režimem, drby či fámy a tekla krev. Ti, kteří se Duvalierovi otevřeně postavili, mizeli během nocí a již nebyli nikdy spatřeni. Milice se současně neštítila kamenování, upalování či dalších nechutností. To vše před zraky vesničanů či obyvatel měst.
Z Haiti utíkali lékaři a další významnější lidé. Tím pádem byla země během několika málo let zcela ochromena. Lidé žili bez elektřiny či základních potřeb. Duvaliera to nevzrušovalo, měl totiž jiný zájem, který sdílel s nejvyššími představiteli Tonton Macoutes, voodoo.
Upír z Karibiku
Jednou z nejobávanějších postav Tonton Macoutes byl Luckner Cambronne, přezdívaný Upír z Karibiku. Tento zabiják mimo jiné vydělával peníze tak, že na přelomu 60. a 70. let posílal těla nebožtíků na americké univerzity k výzkumným účelům. Zabijácké milice totiž prezident nijak neplatil, a tak si musely obstarávat živobytí samy – rabovaly, kradly a nekontrolovatelně zabíjely. Sami Haiťané se jich neobávali jen kvůli chladnokrevnosti, ale věřili v jejich nadpřirozené schopnosti, které jim mělo poskytovat voodoo, rituální náboženství původem z Haiti.
Násilí jako norma
Hrůzovláda na Haiti pokračovala až do roku 1986, kdy byl Duvalierův syn Jean-Claude, někdy zvaný Baby Doc, vyhnán. Ten převzal vládu v roce 1971 po smrti otce. Pokračoval v podobné politice, ale zpronevěřil tolik státních peněz, že situaci v zemi přestal zvládat.
Jednotky Tonton Macoutes byly aktivní až přibližně do roku 2004. Naprosto šíleně může znít, že celé toto krvavé období bylo tolerováno ze stran západních mocností. Například americká vláda chápala Duvaliera jako demokraticky zvoleného prezidenta (což tedy skutečně byl), který zabránil expanzi komunismu v této politicky nestabilní zemi.
Haiti stále patří k nejchudším a nejzkorumpovanějším zemím světa. Činy prezidentů Duvalierových a Tonton Macoutes nebyly nikdy souzeny. Pro běžné občany této země je násilí státních ozbrojených složek normou bez ohledu na to, kdo stojí v čele vlády. Od okamžiku, kdy území Haiti zabrali Evropané, zužovaly zemi neustálé nepokoje. Dnes je jejich motorem třeba obchod s drogami.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.