george weah
George Weah v roce 2019. Foto: Volné dílo / Pixabay

Na západním pobřeží Afriky se nachází Liberijská republika, jejíž území se skládá ze dvou odlišných oblastí. Na Pepřonosném pobřeží tvořeném mangrovovými lesy žije většina obyvatel, kdežto na otevřených rovinách se suššími pastvinami jich cestovatel potká minimum. Země byla od roku 1989 vystavena dvěma ničivým občanským válkám, které značně poškodily ekonomiku země.


Národní park Sarpo není snadno dostupný

Chloubou Libérie je národní park Sarpo rozkládající se v oblasti dřívějšího tropického deštného pralesa. Vyniká mimořádnou rozmanitostí druhů. Žijí zde kočkodani Dianiny, šimpanzi, hrošíci liberijští, prasata pralesní, sedm druhů antilop i sloni pralesní. Park bohužel trpí častými návštěvami ilegálních lovců a hledačů zlata, kteří sem přichází z okolních zemí. Kvůli špatné infrastruktuře v zemi může být problém se do parku dopravit. 

Monrovia vděčí za svůj vznik navrátilcům z Ameriky

V hlavním městě Monrovia na pobřeží Atlantského oceánu žije zhruba milion obyvatel. K založení města došlo roku 1822 zásluhou osvobozených Afroameričanů, kteří se vrátili z otroctví v Severní Americe. Město nese název po bývalém americkém prezidentovi Jamesi Monroeovi, který měl na návratu otroků značnou zásluhu.

Související:  Vesnice Kifuka: V "hlavním městě blesků" jste pod neustálou palbou

Monrovia byla zdemolována za občanských válek, ale naštěstí se přece jen některým památkám válečné běsnění vyhnulo, případně se je povedlo zrekonstruovat. Patří k nim Prezidentský palác, Národní muzeum Libérie nebo hotel Ducor. Národní muzeum bylo poškozeno roku 2003, ale přesto se v něm zachovala celá řada exponátů z časů před občanskými válkami. Obdivovat zde lze různé artefakty afrických kmenů jako masky nebo rituální předměty. V okolí Monrovie jsou i pláže jako Silver Beach nebo Thinker’s Beach.


Pro příznivce vodních hrátek je ideální volbou letovisko Robertsport

Poblíž hranice se Sierra Leone je přístavní letovisko Robertsport. Milovníci vodních radovánek se zde mohou dosyta vyřádit, přičemž městečko proslulo v první řadě jako ráj surfařů. Okolo pláží je bujná vegetace, což dává celému místu exotický nádech.

Související:  Mohlo být africké Togo československou kolonií?

Také zde je možné navštívit rušný trh, kde lze zakoupit místní speciality. Doporučuje se ale setrvat spíše v plážových resortech, protože hlavně větší města jsou známá vysokou mírou kriminality.

Prezidentem Libérie je jeden z nejlepších afrických fotbalistů v dějinách

V současnosti je prezidentem státu, jehož označení je možné přeložit jako Země svobody, George Weah. Je vám toto jméno povědomé? Jedná se o bývalého vynikajícího fotbalového útočníka, jemuž za jeho působení v AC Milán v devadesátých letech minulého století neodolala žádná obrana soupeře. Roku 1995 se stal dosud jediným africkým držitelem Zlatého míče a ve stejném roce byl vyhlášen i nejlepším fotbalistou roku podle FIFA. Prezidentem Libérie je od roku 2017.

Galerie:Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Similar Posts