Mount Rushmore
Mount Rushmore. Foto: Pixabay

Rozhodli jste se navštívit na pár dní USA a nevíte jak na to? Pro vstup na území USA potřebujete cestovní registraci ESTA. Že slyšíte tuto zkratku poprvé. Nevadí, pojďme se na to tedy podívat do detailu.


Co je cestovní registrace ESTA?

ESTA neboli Elektronický systém cestovních povolení a bezvízový program VWP jsou programy vlády USA, které řídí Ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Jeho účelem je prověření všech osob, které se rozhodnou cestovat do USA. ESTA je systém, který rozhoduje o Vaší způsobilosti vstoupit na území Spojených států amerických. Ovšem tento systém mohou využít pouze občané některých zemí. Systém ESTA mohou využít pouze občané zemí, které jsou zapojeny do Bezvízového programu (VWP). Přesto, že se povolení ESTA občas říká elektronické vízum, o vízum se vlastně vůbec nejedná. Na základě vyplnění ESTA máte možnost získat povolení do USA, ať už se jedná o služební cestu, nebo jen dovolenou celkem na 90 dní. Pokud povolení ESTA získáte, máte povolení do USA odcestovat, ať už letadlem či lodí. Neopravňuje Vás to ovšem vstoupit do USA, to je úkolem imigračního úředníka. Ovšem díky vyřízení elektronické žádosti ESTA, bude možnost Vás prověřit z vlastní země ještě dříve, než se na cestu do USA vydáte, kde prověří, jestli náhodou nejste bezpečnostní riziko pro USA a zda můžete přicestovat do země.

Členové bezvízového programu VWP

Od 8. listopadu 2014 jsou členy Visa Waiver Programu tyto země. Občané těchto zemí mohou cestovat na ESTA do USA.

Andorra, Austrálie, Belgie, Brunej, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Monako, Německo, Nizozemsko, Nový Zéland, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, San Marino, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie.


Kdo může do USA vycestovat na povolení ESTA

Jak už bylo řečeno do USA, můžete vycestovat na 90 dní za účelem turistickým nebo obchodní cesty. Musíte být tedy občanem země, která spadá do bezvízového programu VWP. Tudíž obyvatelem České republiky. Další podmínkou vycestování do USA je ta, že do USA nemohou vycestovat osoby, které v posledních 5 letech navštívili Sýrii, Súdán, Írán a Irák. Tyto osoby musí vždy požádat o vízum. O to se žádá přímo na velvyslanectví USA v Praze. V neposlední řadě pro cestu do USA je podmínka, že vlastníte biometrický cestovní pas.

Kde a kdy povolení ESTA do USA zaregistrovat?

Na internetu existuje mnoho sprostředkovatelů, kteří vám s vyplněním a vším okolo pomohou, například zde. Na webech zprostředkovatelů obvykle najdete i množství tipů a užitečných rad před cestou, na co nezapomenout, co byste měli mít sebou a podobně. Pokud nejste protřelý cestovatel, takové tipy mohou být velmi užitečné.

Cestovní povolení ESTA, byste měli nejpozději vyplnit 72 hodin před plavbou či odletem. Vyhodnocení registrace trvá v řádu několika minut a v naprosté většině případů je žádost vyřízena kladně. Pokud chcete, můžete rovněž žádost vyplnit přímo na stránkách amerického Homeland Security

Jak zaplatit a kolik stojí cestovní registrace ESTA?

Poplatek za schválenou registraci se dělí na dvě čísti a celkově stojí 14 dolarů, což je v přepočtu asi cca 315,- Kč. Na zaplacení registrace je potřeba použít kreditní kartu. Jak už bylo řečeno, zaplacení se dělí na dvě části.

POPLATEK ZA ZPRACOVÁNÍ – Je zaúčtován každému, kdo vyplní formulář ESTA a stojí 4 dolary.

POPLATEK ZA SCHVÁLENÍ – Zbylý poplatek 10 dolarů bude stržen, pouze pokud Vaše registrace bude schválena a dostanete možnost odcestovat do USA

Co je dobré ještě vědět o registraci ESTA

  • Registraci si nemusíte tisknout. Vše si v systému dohledá americká strana, ovšem doporučuje se ji uložit aspoň do emailu.
  • Registrace se nedá prodloužit o více než 90 dní. Po 90 dnech musíte tedy USA bezpodmínečně opustit.
  • Pokud cestujete přes cestovní registraci ESTA, nesmíte mít pouze jednosměrnou letenku. Musíte mít tedy i letenku zpáteční, nebo doložit letenku, že cestujete z USA v daném termínu do jiné země.
Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *