Vědci objevili na skládce bakterii, která dokáže rozložit těžko recyklovatelný polyuretan. Na studii, která byla publikována v časopise Frontiers in Microbiology, upozornil článkem deník The Guardian.
Nově identifikovaná bakterie z kmene Pseudomonas nejenže polyuretan rozkládá, ale doslova jej používá jako potravu. K jejímu objevení došlo přímo na skládce, kde převažoval toxický plast.
Polyuretan je běžně používaný polymer, který se však zřídka recykluje. Každý rok se vyrobí miliony tun plastů, z nichž jen malou část lze opětovně využít. Polyuretan může při rozpadu uvolňovat toxické a karcinogenní chemikálie, které by usmrtily většinu bakterií. Nově objevený druh je však schopný v tomto prostředí přežít a prosperovat.
Vědci ale upozorňují, že objevením této klíčové vlastnosti jejich práce teprve začíná. Aby bylo možné bakterii využít k recyklaci většího množství odpadního plastu, je potřeba ještě dlouhého výzkumu. „Naše zjištění představuje důležitý krok pro možnost opětovného použití těžko recyklovatelných polyuretanových produktů,“ řekl Hermann Heipieper z Helmholtzova centra pro environmentální výzkum v UFZ v Lipsku. Podle něj by mohla být bakterie využita ve velké měřítku přibližně za deset let.
Od padesátých let minulého století bylo vyrobeno více než 8 miliard tun plastů. Většina z nich skončila na skládkách nebo v oceánech. Podle vědců je životní prostředí trvale kontaminováno, a proto je nezbytné omezit používání plastů již nyní a nečekat na možnost jejich recyklace.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.