Bibione
Benátská riviera. Foto: Pixabay

Přestože Itálie patří mezi ty evropské země, ve kterých pandemie nového koronaviru způsobila velké potíže, nyní je dle takzvaného semaforu zařazena mezi země s nízkým rizikem nákazy. Do Itálie je tak možné vycestovat na dovolenou bez větších komplikací. Přesto se turisté musí připravit na určitá opatření.


Cesta bez komplikací

Do země lze odcestovat bez udání důvodu, není zapotřebí mít negativní test na COVID-19, ani není nutné držet dvoutýdenní karanténu po vstupu do země. Většina turistů na Apeninský poloostrov cestuje přes Rakousko, kde také není potřeba test či karanténa.

Od 2. července 2020 byly do Říma zahájeny komerční lety ČSA s frekvencí 4x týdně a od srpna budou při příznivé situaci zavedeny na denní bázi. Od srpna by pak měly být zahájeny páteční přímé linky do Milána. Od konce června létá do Itálie i nízkonákladová společnost Ryanair. Nezapomeňte, že v letadle je nutné používat roušku.

Související:  Překročením rychlosti v rakouské IG-L zóně si můžete pořádně zkomplikovat dovolenou

Potřebuji do Itálie roušku?

Ano, roušku stále potřebujete. Povinnost ji nosit platí v uzavřených veřejných prostorech a v prostředcích veřejné dopravy pro osoby starší 6 let. Odložit ji můžete pouze při konzumaci pokrmu v restauraci, ale dejte pozor, ať to není na stůl. V restauraci počítejte s kontrolou tělesné teploty a se zápisem do evidence podniku, který má povinnost shromažďovat informace o hostech po dobu 30 dní. Roušku musíte mít i na zastávkách a v přístavech.


Dále je nutné dbát na odstup 1 metru od cizích osob. Porušením těchto dvou nařízení se vystavujete vysoké pokutě od 400 do 500 eur. Některé regiony mohou mít vlastní přísnější pravidla, která je nutné dodržovat. Sardinie a Apulie vyžadují registraci před příjezdem.

Na italské pláži

Na soukromých plážích se řiďte pokyny provozovatele. Na veřejných plážích dodržujte odstupy 1,5 metru od ostatních. V některých regionech to ale může být i více. Neshlukujte se do skupinek. Plážové a vodní individuální sporty jsou povoleny.

Mějte na paměti, že vám může být při příchodu na pláž i odchodu z ní měřena tělesná teplota.

Související:  Autem do Chorvatska: Návod, jak ušetřit při tankování pohonných hmot

Možné komplikace

Šíření viru ale stále pokračuje a pandemie ve světě rozhodně není na ústupu. Rozvolnění bezpečnostních pravidel v řadě zemí může vést k novým ohniskům. Ministerstvo zahraničních věcí proto doporučuje bedlivě sledovat situaci nejen na celostátní úrovni, ale i na regionální a upozorňuje, že je nutné počítat s možnými komplikacemi. Jak jsme psali výše, dvoutýdenní karanténa sice není při příjezdu povinná, ale vše se může změnit, pokud dojde ke kontaktu s nakaženou osobou nebo k onemocnění.

V případě nákazy nebo podezření na COVID-19 není vyloučené nucené prodloužení pobytu. Ministerstvo zahraničních věcí upozorňuje, že je nutné počítat i s takovou možností a turistům doporučuje mít pro tyto případy sjednané odpovídající cestovní pojištění nebo finanční rezervu.

Osoba, která se setká s osobou infikovanou COVID-19, má tuto skutečnost sdělit na linkách 112, 118 nebo 1500. Následně obdrží další pokyny. Stejný postup platí i při podezření na nákazu. V takovém případě by pravděpodobně došlo na izolaci v ubytovacím zařízení a čekání na výsledky testu. Pokud by délka nařízené izolace překročila plánované trvání dovolené, turista si hradí nucený pobyt sám. Dojde-li na hospitalizaci, bude hrazena v rámci evropského pojištění, ale pro léčbu je doporučeno mít sjednané cestovní pojištění, které pokryje tyto náklady.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *