Kolonie Roanoke
Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Roku 1587 připlula na ostrov Roanoke ležící u břehů Severní Karolíny skupina lidí s cílem se zde natrvalo usadit. Šlo o Angličany, kteří chtěli založit první anglickou kolonii na novém kontinentu. Vedl je guvernér John White, který se po nějaké době na ostrově musel nakrátko vrátit do Anglie. Když pak připlul zpátky na ostrov, celá kolonie čítající 117 obyvatel byla beze stopy pryč.


Kolonizace nového světa

Ostrov Roanoke byl Angličany zanesen do mapy roku 1584. O tři roky později na něj přišla skupina lidí vytvořit kolonii. Začalo to docela hezky – brzy po příchodu na ostrov se guvernér John White stal dědečkem. Jeho vnučka Virginia Dare se narodila jako úplně první anglické dítě v Americe.

Poté ale začala kolonizace tak trochu drhnout. Jelikož Anglie měla v té době dost potíží s válkou se Španělskem, na své kolonisty v Americe tak nějak zapomněla. Těm začaly ubývat zásoby a guvernér se proto rozhodl vydat do Anglie, aby je doplnil. Když tam dorazil, zjistil, že z nařízení královny se všechny lodě bez výjimky musí zapojit do války, včetně té guvernérovy. White byl proto nucen zůstat v Anglii následující tři roky. Až poté se mohl vrátit do kolonie Roanoke.

Související:  Ameriku neobjevil Kolumbus ani Vikingové

Nic než jen opuštěné ruiny

Po návratu guvernér s hrůzou zjistil, že je všech 117 obyvatel pryč. Z osady zbyly jen ruiny a jediným vodítkem k tomu, co se stalo, byl nápis Croatoan vyrytý ve stromě. Guvernér měl se svými lidmi dohodu, že pokud budou nuceni odejít z ostrova, nechají mu na stromě název místa, kam se vydali – Croatoan byl ostrov poblíž. Kdyby byli v ohrožení, měli ke vzkazu přidat kříž. Ten se na stromě nenacházel, což dodávalo guvernérovi jistou naději.


Přesto nebyli obyvatelé kolonie nikdy nalezeni. Žádná ze záchranných výprav, které se snažily ztracené Angličany na ostrově Croatoan najít, neuspěla. Nápis na stromě byl jedinou stopou a očividně nikam nevedla. Dodnes nikdo přesně neví, co se s kolonisty skutečně stalo. Jak by ale 117 lidí mohlo jenom tak beze stopy zmizet?

Možná vysvětlení

Samozřejmě existuje několik teorií o osudu kolonie. Jednou z nich je, že se její obyvatelé dostali do křížku s místními domorodci. Ti je mohli všechny zabít, případně zabít jen muže a ženám s dětmi dovolit, aby se připojili k nim. Avšak setkání s domorodci nemuselo skončit pouze brutálně. Kolonisté se mohli s místními domorodci jednoduše sžít a přidat se k nim.

Související:  Na špatném místě ve špatném čase: Salem, město čarodějnic

V roce 1608 se náčelník kmene Powhatanů údajně přiznal, že všechny kolonisty zmasakroval. Přesto další generace domorodců anglickým výpravám tvrdily, že mají bílé předky. Někteří z nich měli skutečně světlejší pleť a dokonce anglická jména. Je tedy docela možné, že náčelník kmene lhal a kolonisté se s místními obyvateli sžili.

Poměrně nedávno se vědci začínali zajímat o mapu ostrova Roanoke, kterou nakreslil sám White. Našli na ní neviditelným inkoustem naznačenou pevnost. Když místo prozkoumali archeologové, skutečně našli stopy po stavbách z 16. století. Dokonce objevili řadu předmětů, které kolonisté v té době používali. Že by se tedy kolonisté přestěhovali tam?

Je možné, že část Angličanů se přidala k domorodcům a část odešla žít do této pevnosti. Všechno jsou to ale pouhé teorie – co se skutečně stalo a kam kolonisté zmizeli, se s jistotou asi nikdy nedozvíme.

Galerie:



avatar

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *