Plzeňské Slavnosti svobody patří k největším akcím svého druhu v republice. Každoročně na začátku května město navštěvují váleční veteráni, kteří Plzeň a okolí v roce 1945 osvobodili. Letošní připomínka konce útlaku od nacistické nadvlády na západě Čech proběhne od 3. do 6. května 2019.
Osvobozením našeho území skončily v roce 1945 boje druhé světové války na starém kontinentu. Převážnou část našeho území osvobodila sovětská armáda, přičemž na západ Čech vstoupily jednotky 3. americké armády pod vedením generála Pattona. K osvobození Plzně došlo 6. května, a to bylo také místo, kde skončilo operování spojeneckých vojsk v Evropě. Oslavy osvobození Američany byly až do roku 1990 v Plzni nemyslitelné. Tato historická událost byla za komunismu znevažována a překrucována a jakékoliv uctění památky padlých nebo bojujících Američanů na našem území nebylo možné.
Magnetem oslav je přehlídka historické techniky Convoy of Liberty
Konvoj historických válečných vozidel patří k největším atrakcím oslav a láká diváky nejen z celé České republiky, ale mnoho přihlížejících přijíždí i z různých koutů světa. Přehlídku, která bude v neděli 5. května křižovat centrum města, opět doplní přelet historických a moderních vojenských letounů. Letos bude konvoj poprvé přenášen na velkoplošné obrazovce na náměstí Republiky a zároveň online na sociálních sítích. „Chceme vyjít vstříc těm, kteří se z rozličných důvodů nemohou na přehlídku historické vojenské techniky, která je stěžejní, ale rovněž velmi populární součástí slavností, přijít podívat,“ řekla Jana Komišová z Magistrátu města Plzně.
Vojenské kempy v centru města a výstava
Téměř celý městský sadový okruh obsadí dobové vojenské kempy obrněných i pěších divizí. Ty doplní rozličná hudební představení. Plzeň si také výstavou ve Smetanových sadech připomene roli Československé samostatné obrněné brigády, zahraniční vojenské jednotky ve Velké Británii, jejíž bojové nasazení je spojeno s přístavem Dunkerque ve Francii. Oslavy navštíví i jeden z příslušníků této brigády, dvaadevadesátiletý Josef Švarc, který se účastnil obléhání Dunkerque a patřil k nejmladším vojákům.
„Boje Čechoslováků u Dunkerque se měnily mezi klidnými obdobími a prudkými střety. K jednomu z největších útoků, a pro naše vojáky byl úspěšný, došlo 28. října 1944. V obléhání pevnosti ale Němci kapitulovali až 9. května 1945, po celkové kapitulaci německé armády,“ připomíná autor výstavy Ivan Rollinger. Část expozice bude věnována takzvanému zvláštnímu kombinovanému oddílu, který byl z jednotky uvolněn v počtu zhruba 140 mužů a přidělen do 3. armády generála Pattona. Do Plzně dorazil 7. května a po dohodě s americkým velitelstvím byl umístěn v Kyšicích. Výstava potrvá od 2. do 30. května.
Špičkoví parašutisté na Cup of Freedom
V plzeňském Borském parku se od pátku 3. do neděle 5. května uskuteční soutěž v klasické disciplíně sportovního parašutismu a přesnosti přistání. „Jde o divácky atraktivní soutěž, při níž se seskoky provádějí z výšky jednoho kilometru,“ říká Jan Bečka, předseda Aeroklubu Plzeň Bory. „Dění na obloze doprovázené lety vrtulníku, bude téměř nepřetržité,“ upozorňuje Bečka. Účast potvrdili sportovci z mnoha evropských zemí.
Slavnosti svobody pro všechny
Součástí oslav se stanou také komentované prohlídky města tématicky zaměřené na dobu osvobození. Připraveny budou soutěže pro rodiny s dětmi a rockové fanoušky potěší vystoupení kapel Sabaton a Citron v městském amfiteátru.
Na veterány a oběti války se nesmí zapomenout
Důležitou a neodmyslitelnou součástí oslav je beseda s veterány a pietní akt u Památníku bojovníků a obětí světových válek, Památníku padlých členů Západočeského aeroklubu ve 2. světové válce a Památníku padlých Plzeňanů v květnovém povstání 1945.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.