Aljaška
Aljaška. Foto: Pixabay

Aljašku si nespojujeme s nikterak závratnými teplotami, přesto i sem dorazila teplá vlna, která v červenci sužovala Evropu a Severní Ameriku. Průměrný červencová teplota na Aljašce dosáhla 14,5 °C, což znamená pokořený rekord z roku 2004.


Teplotní rekordy byly zaznamenány i ve velkých aljašských městech Anchorage, Utqiaġvik a Kodiak, kde se vedou záznamy již 125 let. Nezvyklé teplo stojí rovněž za vlnou požárů, které Aljašku v červenci zachvátily, požáry doprovázel mohutný kouř. Kombinace tepla a kouře vedla k pozoruhodnému tání ledu v Beringovo moři, které odděluje Rusko a Aljašku. Průliv je letos po dlouhých 40 letech zcela bez ledu.

Vlna letních veder postihla prakticky celou Arktidu. Na Sibiři hoří plocha o velikosti Belgie, v Grónsku taje led neuvěřitelnou rychlostí a na Špicberkách se díky hojné vegetaci přemnožují sobi, kteří naopak v zimě umírají díky zamrzání pastvin.

Vědci varují, že extrémní teploty jsou v souladu s tím nejpesimističtějším scénářem globálního oteplování. „Podobné scénáře jsme překládali na období mezi lety 2030 – 2040,“ řekl Marco Tedesco z Kolumbijské univerzity v USA.


Související:  Peklo v západní Evropě. Léto 2019 děsí dokonce i meteorology

Arktida se v současnosti zahřívá dvakrát rychleji než zbytek světa. Ztráta ledu způsobuje nebezpečí pro komunity, které v severních oblastech žijí. Ohroženi jsou tak nejvíce obyvatelé oblastí, které ke globálnímu oteplování samy nijak nepřispěly. Některé eskymácké komunity budou muset v budoucnu migrovat do jiných míst.

Tedesco dále předpovídá, že letos roztaje v Grónsku rekordních 562 gigatun ledu, což zvýší hladinu světového oceánu o 1 milimetr. „To, co se letos děje v Grónsku, ukazuje, že ledu ubývá stále více a tání je stále rychlejší. Pořád neznáme všechny klimatické vazby. Dopady na společnost uvidíme až v budoucnu, ale jisté je, že život tak jak jej známe, už nebude,“ vysvětluje Tedesco.

Alarmující stav životního prostředí v Arktidě bude jedním z mnoha diskutovaných témat na nadcházejícím summitu OSN, který proběhne v září v New Yorku.

Zrušení životního prostředí Arktidy bude jen jedním z důsledků globálního oteplování diskutovaného na nadcházejícím summitu OSN o klimatu v září v New Yorku.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts