Port Royal 1692
Zdroj: Volné dílo

V našem novém seriálu vás provedeme světovými městy postiženými různými druhy katastrof a nemusí se přímo jednat o pohromy způsobené přírodními živly. Člověk je sice pánem tvorstva, ale také velkým ničitelem. Postupně budeme odhalovat známá i téměř neznámá místa, kde se v určité době opravdu nevyplatilo být. Tentokrát se vypravíme do Karibiku na počátek novověku.


Příchod Evropanů znamenal konec klidu na Jamajce

Současná Jamajka je celkem pohodovým karibským ostrovem a její vstřícní obyvatelé lákají turisty na reggae, rum a konopí. Ve světě je ostrov znám díky skvělým běžcům a také filmu Kokosy na sněhu. Před několika staletími tomu bylo samozřejmě jinak.

Na Jamajce žili dlouhou dobu v poklidu indiáni říkající si Arawakové. Vše se změnilo připlutím španělských lodí v roce 1494. Evropané populaci domorodců vyhubili prakticky v několika následujících desetiletích a dnes již o těchto původních obyvatelích nic nevíme. V roce 1518 založili Španělé na jihovýchodě ostrova přístav, který se brzy stal důležitým obchodním uzlem v karibské oblasti. Jeho výhodou bylo situování na konec několik kilometrů dlouhého písečného poloostrova. Lodím se tak do přístavu bez potíží vplouvalo a nehrozilo nebezpečí nárazu do pobřežních skal. V roce 1655 se ale stala Jamajka anglickou kolonií, což Španělé nesli s velkou nelibostí a začali napadat zejména přístav, který Angličané pojmenovali Port Royal.

Z významného přístavu pirátská bašta

Angličané byli neustále sužováni narůstajícími útoky Španělů. Guvernéři ostrova proto přišli s nápadem, jak se tlaku Španělů zbavit a do města Port Royal pozvali piráty a korzáry, kteří křižovali okolní moře. Ti měli držet ochrannou ruku nad přístavem. To se sice stalo, ale Port Royal se v následujících desetiletích proměnil v doupě plné alkoholu, násilí a prostituce. Zvěst o pirátském městě na jihovýchodě Jamajky se šířila mezi dalšími piráty a do Port Royalu se začala stahovat ta největší spodina.

Port Royal
Zprvu nic nenasvědčovalo tomu, že se přístav stane pirátskou baštou. Zdroj: Volné dílo

„Sodoma Nového světa“, jak se začalo Port Royalu říkat, se stalo jedním z nejlidnatějších měst v anglických koloniích. V roce 1692 zde žilo stálých 6 500 obyvatel. Hostinců bylo ve městě více jak 600, což je neuvěřitelné číslo. Většina z nich současně sloužila jako nevěstince. Lehkých žen prý bylo v přístavu tolik, že na každého piráta vyšla jedna. Během třiceti let se tak významný přístav proměnil v zapáchající díru plnou násilí, žebráků a šířících se nemocí. Kdo zde nepil, jakoby nebyl. To nejhorší ale mělo teprve přijít.


Boží trest na Sodomu Nového světa

7. června 1692 postihlo Jamajku silné zemětřesení. Celý Port Royal se sesypal v několika minutách jako domeček z karet. Trosky následně zaplavila tsunami, která zničila i stovky kotvících lodí. Město, které bylo celé postavené na písku, se rychle začalo sesouvat pod hladinu a vodní živel ušetřil pouze několik málo trosek. Během jednoho dne přišlo o život více jak 3 tisíce lidí. Pro přeživší ale začalo hotové peklo v podobě nemocí, všudypřítomných krys a nedostatku potravy. Během několika týdnů zemřelo na 2 tisíce lidí. Několik málo šťastlivců, kteří z apokalypsy vyvázli ve zdraví, mluvilo o katastrofě jako o trestu, který na hříšný Port Royal seslal sám Bůh.

Před a po
Port Royal před a po zemětřesení. Zdroj: Volné dílo

Port Royal již nebyl nikdy v takovém rozsahu obnoven. Rozkvětu se alespoň dočkal nedaleký Kingston, který se později stal hlavním městem ostrova.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts