Chorvatsko si spojujeme se sluncem a koupáním. Na letní dovolenou sem míří tisíce Čechů a pobřeží Jadranu se na několik měsíců v roce zaplní lidmi z různých koutů světa. To samé platí o Plitvických jezerech, která jsou po pobřeží turisticky nejvyhledávanějším místem v Chorvatsku. Jak se Chorvatsko promění v měsících, kdy podmínky pro koupaní ustanou a slunce přestane hřát?
Na podzim již nemá moře azurově modrou barvu, jeho prohřáté vody zchladnou a zešediví. Vnitrozemský vítr přináší chlad i déšť a výjimkou nejsou ani mrazy. Letoviska se vylidní a místní zde v klidu čekají na další turisticky náročnou sezónu.
Chorvatské zimy jsou mírnější než ty naše, a proto ani nejchladnější roční období není překážkou k poznání této země. Vezmětě auto, půjčte si dodávku, skočte do letadla nebo vlaku a poznejte podzimní či zimní Chorvatsko, které je úplně jiným světem, než ten který navštěvujeme v létě. Památky a místa lze poznat v tichu a klidu a nahlédnout tak do historie, která za horkých letních měsíců zůstává ukryta.
Dalmácie bez turistů
Nejjižnější a nejnavštěvovanější region Chorvatska je zároveň tím nejteplejším. Nejchladněji je zde v lednu, kdy průměrná teplota vzduchu dosahuje pouhých devíti stupňů, takže i na zimní výlet do Dubrovníku si přibalte zimní bundu. Poznat právě zmiňovaný Dubrovník, Split, Zadar nebo Šibenik bez turistů je opravdovým zážitkem. Města, o kterých si myslíte, že je znáte z vašich letních dovolených, vám najednou budou připadat úplně jiná a opravdovější.
Chorvatsko je pro své mírné zimní období oblíbeným cílem seniorů ze zemí západní Evropy, kteří zde tráví dlouhé měsíce. Ubytování od podzimu do jara lze sehnat téměř všude a hlavně za hubičku.
Pula je klenotem Istrie po celý rok
Pula, v létě napěchovaná k prasknutí, je v chladném období vylidněná. Velkolepý amfiteátr vám však prozradí, kde se nacházíte. Projdete si zde v klidu muzea a dochované antické památky, které zažily velkolepou Římskou říši. Bez dlouhého čekání ve frontě navštívíte mořské akvárium v bývalé pevnosti Fort Verundela a v restauracích si bez problémů sednete k tomu nejlepšímu stolu.
Do Záhřebu na vánoční trhy
V Záhřebu už není tak patrný rozdíl mezi letní a zimní sezónou. V hlavním chorvatském městě je živo pořád, přesto je zde turistů o poznání méně, tedy pokud nepočítáme vyhlášené a světoznámé vánoční trhy, které se každý rok v tomto městě konají. Jsou opravdu velkolepé. Dřevěné stánky lemující staré uličky, k tomu moderní 3D projekce, koledy, živý betlém před katedrálou, místní speciality, svařené víno a tradiční chorvatské výrobky.
V lednu je pak v Záhřebu relativní klid. V této části Chorvatska je zima podobná té naší, a proto zde panuje podobná atmosféra.
Chorvatské vnitrozemí
Často opomíjená část této země se hlásí o své slovo v době, kdy její „konkurence“ v podobě moře nemá tolik co nabídnout. Podzimní nebo jarní túra Samoborskou hornatinou (Samoborsko gorje) nebo Žumberackým pohořím (Žumberačka gora) je pohlazením po duši. Tyto malebné pahorkatiny se nacházejí jen kousek od Záhřebu a jejich charakter, který nese jak alpské, tak dinárské rysy, je ideální pro lehkou horskou turistiku, kterou byste v Chorvatsku opravdu nečekali.
Podobně opomíjená je i Slavonie. Tato moři nejvzdálenější oblast je vtěsnána mezi Bosnu a Hercegovinu, Srbsko a Maďarko a dominují jí tři velké řeky – Sáva, Dráva a Dunaj. Udržují se zde Slovanům blízké tradice jako dožínky, vinobraní a místní folklor v podobě nádherných krojů a lidové hudby. Moravu vám zde připomenou dobrá vína, maďarský vliv zase dokazují pálivá jídla jako guláš „čobanac“ nebo rybí paprikáš.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.