Poté, co minulý týden členové britské kapely Coldplay oznámili, že přestanou cestovat po světě, dokud si nebudou jisti tím, že jsou jejich koncerty uhlíkově neutrální, přišla další britská kapela s iniciativou týkající se životního prostředí. Bristolští Massive Attack se během svého chystaného turné hodlají spojit s akademiky z Manchesterské univerzity a jejich společným cílem bude mapovaní uhlíkové stopy nejen jich, ale celého hudebního průmyslu.
Výzkumníci z Tyndallova centra pro výzkum změn klimatu na Manchesterské univerzitě budou analyzovat data poskytnutá kapelou. Nepůjde ale jen o cestování na koncerty. Emise CO2 vznikají i během výroby nahrávek, dopravy publika na festivaly apod.
Cílem výzkumu má být poskytnutí informací celému hudebnímu průmyslu a návrh na snížení negativního dopadu hudební branže na životní prostředí. Může se to zdát trochu přitažené za vlasy, ale lídr kapely Robert Del Naja (alias 3D) v rozhovoru pro deník Guardian vysvětluje, že hudební branže je podnikání jako každé jiné, a proto je pro něj nepřijatelné, problém klimatické změny neřešit.
Massive Attack se pokusili kompenzovat uhlíkovou stopu za svoji více jak třicetiletou existenci tím, že vysázeli velké množství stromů, přestali používat jednorázové plasty a cestují vlakem, kdykoliv je to možné. Del Naja dále uvedl, že skupina ale nechce přestat hrát na festivalech a koncertech po celém světě.
„Vzhledem k současné polarizované společenské atmosféře jsou kulturní akce mnohem důležitější než kdykoli předtím. Nikdo by nechtěl, aby se rušily. Výzvou pro nás je vyhnout se dalším slibům se zelenými titulky a jednat,“ dodal Del Naja.
Chris Jones, vědecký pracovník z Tyndallova centra, spolupráci s kapelou vítá. „Budeme spolupracovat s Massive Attack, abychom se podívali na zdroje emisí uhlíku z cestovního plánu kapely. Každé odvětví má různý stupeň dopadu na životní prostředí. Potřebujeme partnerství jako toto, abychom mohli přispět k celkovému snížení emisí uhlíku.“
„Je účinnější mít trvalý proces snižování emisí napříč odvětvím, než aby jednotliví umělci přestali živě vystupovat. Pravděpodobně to bude znamenat zásadní rozdíl v tom, jak se věci dělají nyní a jak tomu bude v budoucnu. Nebude se to ale týkat jen naší hudebních formace, ale i vydavatelství a publika“, dodává Del Naja.
Massive Attack patří vůbec k nejznámějším britským kapelám současnosti. Formovali se v roce 1988 v Bristolu a jejich první album Blue Lines definovalo hudební žánr trip hop. Osobitá kombinace jazzu, soulu, hip hopu, rocku a elektroniky se stala předlohou pro další umělce, jakými jsou třeba Tricky, Portishead nebo Morcheeba.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.