písečná bouře
Písečná bouře v Novém Jižním Walesu. Zdroj: Jen Browning, Twitter

Současné australské léto je zdrojem nejen požárů, ale i dalšího jevu, který je spojen se suchem. Tím jsou písečné bouře. Videa zveřejněná na sociálních sítích ukazují, jak se v některých oblastech den doslova stává nocí. Bouře následují prudké lijáky, které sice na chvíli uleví vyschlé půdě, ale jsou natolik silné, že z nich mají lidé strach.


Meteorologové vydali v neděli varování pro hrozící písečné bouře především ve vnitrozemí Nového Jižního Walesu. Silní vítr zvedá prach ze suché země a proměňuje jej v obrovská mračna valící se krajinou.

Videa, která kolují internetem, ukazují, jak se bouře blíží k městu Dubbo a okolí. Prachu bylo tolik, že ani ve dne nebylo vidět slunce. Náraz větru o síle 94 km/h byl zaznamenám ve městě Parkes, v Dubbo to bylo dokonce 107 Km/h.


Písečné bouře následují silné bouřky s vydatnými dešti. Ne každý je však z bouří nadšený. Lidé se obávají o své zdraví i škody na majetku. Dnes ráno padaly v hlavním australském městě Canberra několikacentimetrové kroupy, které ve městě poničily tisíce aut. Dva lidé byli hospitalizováni po zasažení bleskem.

Zdroj: TwitterPřidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts