Jen šílenec by si za místo svého domova vybral město v nadmořské výšce více jak 5000 metrů. Ovšem pokud je v blízkosti zlato, vše se mění. Pak nevadí, že široko daleko není nic jiného než pusté Andy ani skutečnost, že zde teploty sotva kdy vyšplhají nad nulu. Vítejte ve městě zlatého šílenství La Rinconada v Peru.
Tuny odpadků a strhané tváře horníků
Romantiku ale nečekejte a turisty kochající se místem, které je považováno za vůbec nejvýše položené město na světě, už vůbec ne. Člověk nenavyklý na řídký vzduch zde dlouho nevydrží v kondici a občas s tím mají problém i místní usedlíci. Jediná příjezdová cesta (pokud se to tak dá nazvat) od nejbližšího města Ananea je lemována tunami odpadků, o které soupeří lamy, ptáci a hmyz.
První, co návštěvníci La Rinconady uvidí, je cedule s nápisem, jak těžký život je v tomto městě. Ostatně to dokazuje hned první velká budova, kterou můžete vidět. Tou je márnice. Složitý život ve vysoké nadmořské výšce ve městě bez jakéhokoliv řádu či infrastruktury dokazují i strhané obličeje místních, dětí nevyjímaje, kteří mají jedno společné – práci v místním ilegálním zlatém dole.
Nevidíte zde žádnou zeleň ani stromy. Na to jste moc vysoko. Za to vás obklopí všudypřítomné bahno, rozbředlý sníh a špína. La Rinconada nemá kanalizaci ani vodovod, a tak ulicemi stékají výkaly i odtoky z těžby. V domácnostech se topí v kamnech nebo v krbech, o teplo je zde ale nouze. Neexistuje žádný svoz odpadu, a tak je město jednou velkou skládkou. Nikdo nemá sílu po ukrutných směnách v dolech řešit vynášení odpadu někam za město, a tak je skládka zkrátka všude tam, kam se podíváte.
Ve městě není žádný hotel. Pro nadšené turisty hledající extrémy jsou k dispozici pokoje k pronájmu se vším „luxusem“, který La Rinconada nabízí. Dostanete tři přikrývky, abyste v noci nezmrzli. Pokoje zpravidla nemají okna, WC ani koupelnu. Sprchy jsou ve městě veřejné. Jedinou jistotu, kterou zde budete mít, je mobilní signál.
Vraždy, bary, prostituce…
Čeho je zde také dostatek jsou bary a veřejné domy. Tam horníci rovnou utrácí to, co vydělají. Bují zde prostituce a kriminalita. V La Rinconadě žije odhadem 30 000 lidí, ale vraždy a násilné delikty jsou na denním pořádku a většina z nich zůstává nevyřešena. To je způsobeno nedostatkem policistů.
A jak tato šílená situace vznikla? Ještě mezi sedmdesátými a osmdesátými lety minulého století byla La Rinconada místem s několika domky chudých rolníků, kteří zde hledali své štěstí. Když se objevilo zlato, do osady se začali hrnou nezaměstnaní dělníci a obchodníci, kteří zde hledali bohatství bez ohledu na povětrnostní podmínky i nadmořskou výšku. Začal tak vznikat šílený pracovní systém podobný otroctví. Během poslední ekonomické krize se počet nových horníků, kteří sem zamířili téměř z celého světa, zvýšil trojnásobně. Jak se však zdá, nikdo v La Rinconadě štěstí nenašel.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.