Buddha
Socha Buddhy ve státě Himáčalpradéš. Zdroj: Pixabay

Řekneme-li fráze jako centrum buddhismu či buddhistické kláštery, většině z nás se vybaví Tibet, provincie Čínské lidové republiky. Tibet se stal nejznámější lokalitou pro hledání nirvány, není však jedinou. V indickém údolí Spiti ve státě Himáčalpradéš dodnes fungují desítky klášterů, za jejichž zdmi se mniši oddávají meditaci, duchovní očistě a povznesení. Údolí však skrývá i další rarity.


Nejvýše položené centrum buddhistické tradice

Údolí Spiti, ležící na severu Indie, je jedním z nejvýše obývaných míst na naší planetě. Odhadem zde žije 12 tisíc lidí. Jsou mezi nimi především prostí vesničané, praktikující tradiční způsob života, jejichž živobytím je hlavně pěstování hrachu a ječmene. Údolí však obývají i služebníci nábožensko-filosofického učení, starého tisíce let.

Mniši žijí v rozlehlých klášterech, z nichž mnohé jsou velmi staré, jejich historie sahá až do 10. století. Splňují vysoké nároky na buddhistické svatyně. Komu se tak podaří získat povolení ke vstupu, v lepším případě ke krátkodobému pobytu, tomu se otevře ráj harmonie a pokory, plný vůně kadidla, nástěnných fresek i soch, především pak vnitřního klidu, duchovní energie a vyrovnanosti místních buddhistických učitelů. Na sklonku života se sem chce odebrat i sám Dalajláma.

Související:  Cesta buddhismu na Západ

Pošťáci atleti

Údolí Spiti se může pyšnit i dalšími kuriozitami. Ve výšce 4440 m n. m. leží obec Hikkim. Místní nikterak netrpí absencí internetového spojení a ani je netrápí silně nestabilní mobilní síť. Jsou totiž zvyklí na tradiční způsob komunikace s okolím, posílají dopisy.


A právě v obci Hikkim se nachází nejvýše položená pošta na světě. Poštovní doručovatelé se každý den trmácí složitým terénem, plným vysokohorských průsmyků. Někdy prý denně nachodí více než 45 km, což je výkon hodný olympioniků. V zimě se jejich lopota většinou zastaví, protože oblast bývá v důsledku sněhu izolovaná.

Komik, coby další ze zajímavostí

Není řeč o zábavním průmyslu, stále zůstáváme ve Spiti. Komik je název místní vesničky, která nese přívlastek nejvýše položené vesnice s příjezdovou cestou na světě. Leží 4587 m n. m. a na rozdíl od jiných vysoce položených obcí světa, sem se dá dojet autem.

Tvrdý život na pozadí Himálají

Údolí je krásné, nabízí pohled na zasněžené hory a rozlehlý prostor připomínající měsíční krajinu, v létě pak oživený zelení. Pro turisty je rájem jako z jiného světa. Jenže lidé zde žijící to snadné nemají.

Údolí leží v chladné polopouštní oblasti plné skalisek, životní podmínky jsou zde tvrdé. Mnoho služeb je těžko dostupných, ať už se jedná o nemocnice, školy či úřady. Náročné stezky bývají komplikací, která je pro místní nejen diskomfortem, znemožňuje však i časovou dostupnost akutní pomoci, jako je třeba lékařská pohotovost.

V posledních letech se přidal i nedostatek vody v důsledku rostoucích teplot a nedostatku srážek. Další komplikace, s níž musí místní obyvatelé bojovat. Pomoci může osvěta zabraňující plýtvání, především pak ale výstavba nádrží a funkčních zavlažovacích kanálů efektivněji využívajících ledovcovou vodu.

Galerie:

Zdroj: himachaltourism.gov.in


Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *