Zahradní altán
Ilustrační foto.

Zahradní altánky mohou být skutečným klenotem zahrady. Poskytují okouzlující místo, které nejen lahodí oku, ale nabízí klidný prostor pro relaxaci a socializaci. Altán strategicky navržen tak, aby doplňoval váš zahradní domek, může vytvořit bezproblémové spojení mezi vnějšími prostory a přeměnit tak váš pozemek na harmonické útočiště. Jak si vytvořit altán, který dokonale doplní váš zahradní domek?


Styl, design a velikost

Aby altán zapadl do zahrady, měl by ladit s architektonickým stylem, který má váš zahradní domek. Při výběru se proto zaměřte na podobný styl a materiály. Ať už je váš zahradní domek v moderním stylu nebo rustikálním designu, altán by měl být v souladu s jeho estetikou. Tato jednotnost v designu a materiálech zajistí, že se altán stane přirozeným rozšířením vašeho zahradního domku a vytvoří tak soudržné a vizuálně přitažlivé vnější prostředí.

Zahradní domek a altán by měly vytvářet funkční harmonii. Promyslete si proto dopředu, jak plánujete altán využívat a ujistěte se, že jeho design odpovídá zamýšleným účelům. Ať už jde o prostor pro venkovní stolování, zahradní posezení nebo jen jednoduše vychutnávání si klidného útočiště, altán by měl do zahrady zapadat i z hlediska jeho funkčnosti.

Harmonie v designu závisí také na proporcích a měřítku – zajistěte, aby velikost vašeho altánu odpovídala rozměrům zahradního domku. Máte-li na zahradě menší zahradní domek, pak ideální volbou bude menší, komornější altán. Naopak větší zahradní domek by mohl být doplněn s rozlehlejším altánkem, aby se zachovala rovnováha a vizuální harmonie.


Výběr materiálu

Abyste zajistili jednotný vzhled, důležitý je také výběr správného materiálu pro zahradní altán. Při výběru se zaměřte na podobné druhy dřeva, jako má zahradní domek. Případně sladění barevné palety nebo textury může vytvořit plynulý přechod mezi těmito dvěma strukturami. Při výběru altánu věnujte pozornost také detailům, jako jsou například vyřezávané prvky, typ zastřešení či zábradlí.

Zahradní altánky jsou dnes dostupné v mnoha provedeních, velikostech a typech materiálů. Dřevěné zahradní altánky patří mezi ty nejvíce oblíbené. Dřevo dodává prostoru harmonii a navozuje spojení s přírodou. Jelikož se však jedná o přírodní materiál, podléhá povětrnostním vlivům snáze ve srovnání s ostatními stavebními materiály. Aby vám váš zahradní altán vydržel co nejdéle, je důležité, aby byl vyroben z kvalitního dřeva. Vhodným materiálem pro zahradní stavby jsou severské dřeviny, jako je například skandinávský či sibiřský smrk nebo borovice. Tyto dřeviny totiž vyrůstají v náročnějších podmínkách v porovnání s tuzemskými, a tak jsou odolnější a trvanlivější.

Design střechy

Také design střechy vašeho altánu je důležitým prvkem pro dosažení soudržnosti s vaším zahradním domkem. Přizpůsobte jej stylu střechy domku, ať už jde například o šikmou nebo plochou střechu.

Terénní úpravy

Pomoci sladit altán se zahradním domkem vám mohou i terénní úpravy. Zvažte vysazení popínavých rostlin, kvetoucích keřů či květinových záhonů kolem altánu a domečku, abyste je vizuálně propojili. Zvolit můžete také závěsné květináče, hrnkové rostliny či bylinky, které můžete vysadit do květináčů na oknech domku a závěsných květináčů na trámech altánku. Taková integrace s pomocí zeleně a květin pomůže zjemnit přechod mezi altánkem a domečkem a vytvoří plynulý tok.

Barevná paleta a doplňky

Ke sladění altánku s domečkem můžete využít i sílu barev. Slaďte váš zahradní altán v odstínech, které jste zvolili pro váš zahradní domek. Harmonie v barvách a odstínech pomůže vizuálně spojit tyto dvě zahradní struktury. Vyberte si barvy a odstíny, které spolu budou ladit a navodí tak harmonickou atmosféru. Některé příklady vhodných kombinací barev jsou například béžová a smaragdová, fialová a zlatá, šedá a tmavě růžová či tyrkysová a krémová. Bílá a černá jsou univerzální barvy a lze je zkombinovat s jakýmikoli ostatními barvami.

Zvážit můžete i využití stejných či designově podobných doplňků, ať už jsou to polštáře přikrývky, koberce či závěsy. Vyhrajte si s detaily a akcenty zahradního domku, které můžete využít ve vašem altánku.

Nábytek a dekorace

Vyberte si zahradní nábytek a dekorace, které budou rezonovat se stylem vašeho zahradního domečku. Preferujete-li rustikální styl, pak je dřevěný zahradní nábytek dobrou volbou. Pokud jste více pro modernější styly, nic nezkazíte oblíbeným ratanovým nábytkem či zahradním nábytkem vyrobeným z kovu. Kromě zahradního posezení si do altánku můžete pořídit i úložný prostor, abyste měli kam odkládat například přikrývky či zařízení pro venkovní stolování.

Pokud jde o dekorace, vyberte si takové, které budou odrážet váš styl, ať už jde o umělecké předměty, sošky, zvonkohry či jiné předměty, které zkrášlí zútulní prostor vašeho altánku.

Osvětlení

Abyste si svůj zahradní altán mohli užívat i během večerních hodin, integrujte do něj vhodné osvětlení, které navodí tou správnou atmosféru. Možností je mnoho – do zahradních altánků se však skvěle hodí závěsná světla, lucerny, ale i světelné řetězy, které navodí útulnou a harmonickou atmosféru ideální pro večerní posezení.

Vytvoření altánu, který dokonale doplní váš zahradní domek, si sice vyžaduje promyšlenou kombinaci designových prvků, materiálů a terénních úprav, ale tipy, které jsme pro vás sepsali, vám celý proces zjednoduší. Zaměřte se na architektonickou konzistenci, rozměry, materiály a další klíčové aspekty, aby se váš altán stal harmonickou součástí vaší zahradní oázy. Dobře navržený altán nejen zvýší estetickou přitažlivost vaší zahrady, ale vytvoří i bezproblémové spojení mezi vaším zahradním domkem a okolní krajinou a poskytne vám klidné útočiště pro relaxaci a zábavu.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *