bush
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Austrálie zažila nejteplejší rok v historii meteorologického měření, kdy průměrná teplota vyšplhala o 1,52 °C nad dlouhodobý průměr. O 0,19 °C byl překonán rekord z roku 2013. Ostatně oba roky mají hodně společného, sucho, teplotní rekordy a ničivé požáry.


Údaje, které zveřejnil australský Úřad pro meteorologii, ukazují, že extrémně teplé byly také roky 2018 a 2017. Poslední rok, kdy se teplota přiblížila dlouhodobému průměru z let 1961 – 1990, byl 2011. Ve středu 18. prosince 2019 zažila Austrálie vůbec nejteplejší den v historii měření, kdy průměrná teplota na celém území dosáhla 41,9 °C. Ve vnitrozemí teploty stoupaly na více jak 45 stupňů. Překonán byl pouze den starý rekord, a to o celý 1 °C.

Profesor Mark Howden, ředitel Institutu pro změnu klimatu z Australské národní univerzity, uvedl, že za stále teplejšími roky stojí stoupající hladina skleníkových plynů v atmosféře způsobená primárně spalováním fosilních paliv.

Související:  Papua-Nová Guinea. Země, kde se stále věří na černou magii a čarodějnictví

Jihovýchod Austrálie je stále sužován nebezpečnými požáry. Ty se v oblasti vyskytují každý rok, ale letošní sezóna je obzvláště drastická. Oheň vzal již 12 životů. Navzdory suchu se v Sydney konal silvestrovský ohňostroj, a tak, zatímco se v největším australském městě slavilo, na jiných místech probíhal boj s nebezpečným živlem.


Jedním z nejhůře postižených míst je městečko Mallacoota, kde zůstalo uvězněno kolem 4 tisíc lidí na pláži. Ti pozorovali, jak plameny ničí celé město a nyní čekají na evakuaci po vodě. Ve čtvrtek ráno tamního času k místu vyplulo vojenské plavidlo s kapacitou 700 lidí a předpokládá se, že by akce mohla začít v pátek ráno.

Zdroje: News.com.au, The Guardian, Twitter


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts