Bibione
Bibione. Foto: Pixabay

Pláže Benátské riviéry patří k nejbližším cílům letní dovolené. Proto je v sezóně navštíví řada tuzemských turistů. Benátská riviéra ostře kontrastuje s členitým pobřežím nedalekého Chorvatska nejen svým vzhledem, ale i atmosférou. Kilometry dlouhé písečné pláže nijak nepřipomínají kamenité pobřeží Istrie a Dalmácie a bujarý noční život Italů je také těžko srovnatelný s jinými národy. Hledáte-li velké a dlouhé pláže nedaleko od hotelů, mělké moře a famózní italskou kuchyni, je Benátsko tím správným cílem pro vás.


Pláže a letoviska

Benátská riviéra (Costa veneziana) se táhne při severním pobřeží Jadranu předlouhých 130 kilometrů. Začíná uměle vybudovaným komplexem Bibione na severu a je zakončena městečkem Rosolina Mare jižně od Benátek. Typickým znakem pro všechna letoviska jsou široké písčité pláže, které pozvolna klesají do moře. Vodu máte po kolena ještě desítky metrů od břehu. To je vhodné zejména pro děti, kterým také vyhovuje jemný písek. Místní se sice snaží pláže udržet čisté, ale počítejte s tím, že na nějaký ten odpadek v písku narazíte. Od roku 2018 je na plážích v Bibione zákaz kouření, což čistotě v loňské sezóně jedině prospělo. Většinu pláží lemují hotelové komplexy, restaurace, hřiště, bary, sportovní střediska a další zábavné atrakce.

pláž
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Kultovní Bibione

Nejznámějším a zároveň nejbližším letoviskem je Bibione. Toto uměle vybudované středisko vzniklo během 80. let minulého století a po pádu železné opony se stalo doslova kultem pro obyvatele střední a východní Evropy. Bibione bylo v poslední dekádě milénia zaplaveno davy turistů z východního bloku. Po přelomu tisíciletí se však i požadavky těchto turistů začaly zvětšovat. Dnes jej využívají nenároční turistické, kterým vyhovují výše uvedené přednosti pláží, chtějí blízkou destinaci a myslí ekonomicky. Mnozí jezdí do Bibione z nostalgie. Pláž kolem letoviska je dlouhá přes 8 kilometrů, a tak se nemusíte strachovat o místo na vyhřátém písku.

Samotné Bibione není ničím zvlášť zajímavé. Vzniklo na vysušených močálech a zaujmout může snad jen maják v Lido dei Pini a množství obchodů. Jiné je to, pokud vás zajímá věhlasná italská kuchyně. V Bibione, ale i v dalších letoviscích, se dobře a chutně najíte. A hlavně po italsku. Všude voní pizza a pasta – jednoduché ale dokonalé italské vynálezy.


pláž
Benátská riviéra. Foto: Pixabay

Divoké Lido di Jesolo

Přesuneme-li se na jih, téměř k Benátkám, dostaneme se do letoviska Lido di Jesolo, které je přezdíváno italské Miami. Je zde rušno, kolem promenád je řada diskoték a také aquapark s divokými tobogány. Kuriozitou je muzeum zločinu. Lido di Jesolo je součástí aglomerace kolem města Jesolo, a tak má kvalitně propracovaný systém hromadné dopravy. Většina turistů využívá autobusy jako dopravu do známých restaurací nebo barů a samozřejmě také za nákupy. Moře je zde opět mělké a pláže gigantické.

Pohodové letovisko Rosolina Mare

Dalším vyhledávaným místem je letovisko Rosolina Mare na úplném jihu riviéry. Tato destinace brzy oslaví sto let existence. Pláže jsou zde podobné jako u ostatních částí Benátské riviéry, avšak ráz městečka je o něco klidnější, a proto jej rádi vyhledávají senioři.

Caorle
Caorle. Foto: Pixabay

Výlety a historie

Plánujete-li dovolenou bez větších nároků na výlety či poznávání malebného okolí, stačí vám tato letoviska. Pokud přece jen chcete něco víc, určitě přijdou vhod nedaleké Benátky, kam bez diskuzí stojí za to vyrazit. Město, které stojí na kůlech jaderských lagun zná každý – gondoly, kanály, památky, náměstí i náměstíčka není třeba více rozebírat. Benátky jsou zážitkem na celý život.

Další možností je návštěva či ubytování v Caorle. Toto letovisko je o poznání klidnější než zbytek destinací Benátské riviéry. Město zažilo slavnou éru mocné Římské říše, stejně tak temný středověk. Údajně bylo založeno v 1. století před Kristem a dodnes je v jeho úzkých uličkách možné obdivovat historii. Dominantou starého jádra Caorle je dóm, který býval dříve katedrálou se zvonicí. Ne nadarmo je Caorle přezdíváno malé Benátky.

Benátky
Benátky. Foto: Pixabay

Cesta vlastním autem do Itálie

Na sever Itálie se organizuje mnoho hromadných zájezdů, ale vzhledem k blízkosti tohoto pobřeží od hranic Česka, se mnoho cestovatelů vydává na Benátskou riviéru vlastní dopravou. Pokud cestou nenarazíte na dopravní komplikace, z Prahy jste u moře přibližně za 8 hodin.

Cestě vlastním vozem na sever Itálie jsme se věnovali ve starším článku Autem do Itálie – rady na cestu, kde naleznete různé varianty této cesty, poplatky za dálnice a tunely, ale i jiné praktické rady.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts