Benjamin Bathurst
Benjamin Bathurst. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Benjamin Bathurst byl britský diplomat, který záhadně zmizel při své cestě Německem. Z případu se stalo jedno z nejznámějších neobjasněných zmizení v historii. I přesto, že se nakonec objevila poměrně nadějná stopa, případ nemohl být s jistotou nikdy uzavřen.


Záhadné zmizení během jediného okamžiku

25. listopadu 1809 dorazil Benjamin Bathurst společně se svým tajemníkem Krausem do německého města Perleberg. Jejich cílem byl Hamburk, kde se chtěli nalodit a vrátit se ze své mise týkající se vyjednání spolupráce s Rakouským císařstvím zpět do Anglie. Perleberg měl být jen krátkou přestávkou k občerstvení a výměně koní.

Ubytovali se proto v místním hostinci Zum weißen Schwan, jehož název by se dal přeložit jako U bílé labutě. Tam si dali časnou večeři a poté Bathurst strávil několik hodin ve svém pokoji, kde se věnoval psaní korespondence.

Zum weißen Schwan
Hostinec Zum weißen Schwan byl posledním místem diplomatova pobytu. Zdroj: Giorno2, CC SA 4.0, Wikimedia

Odjezd byl o něco zpožděný a teprve až kolem deváté hodiny večerní byl jejich vůz připravený. Bathurst se i přesto rozhodl, že se hned vydají na další cestu. Měl za to, že cesta po tmě bude bezpečnější. Rok 1809 byl v Evropě koneckonců poměrně bouřlivým obdobím a cestování bylo velmi nebezpečné. Bathurst se domníval, že rouška tmy jim při cestě zajistí trochu toho bezpečí.


Vyšel tedy z hostince s Krausem v patách. Místo toho, aby však nastoupil do vozu bližšími dveřmi, na které bylo od hostince vidět, vůz obešel a ztratil se tak z Krausova dohledu. Tajemník předpokládal, že Bathurst zkrátka nastoupil z druhé strany vozu. Diplomat však uvnitř nebyl a úspěšné nebylo ani pátrání po blízkém okolí.

Ani rozsáhlá pátrání nepřinesla jistý výsledek

Následující dny policie pátrala po zmizelém muži i v širokém okolí. Jediné, co objevili, byl Bathurstův kožich, který našli 27. listopadu na jedné rodinné farmě. 16. prosince byl nalezen další kus diplomatova oblečení – kalhoty. Dvě postarší ženy je objevily na lesní mýtině, kde sbíraly lesní plody, zhruba jeden kilometr od Perlebergu.

vražda
Bathurst by zřejmě zavražděn. Ilustrační obrázek, zdroj: Pixabay

Kvůli chaotickému stavu tehdejší Evropy trvalo několik týdnů, než se zpráva o jeho zmizení dostala do Anglie. Jakmile se tam však donesla, Bathurstova žena Phillida se okamžitě vydala do Německa, aby pomohla s hledáním svého ztraceného manžela. Dokonce jí i Napoleon v osobním dopise přislíbil veškerou pomoc při jejím pátrání. I přesto se však ani Phillidě nepodařilo na nic přijít a Bathurst byl prohlášen za nezvěstného.

Britský tisk obvinil z politicky motivované vraždy nebo únosu Francouze, v chaotické době tomu však nikdo nevěnoval přílišnou pozornost. V roce 1852 byla při rekonstrukci jednoho domu objevena kostra mladého muže s rozbitou lebkou. Zjistilo se, že v době Bathurstova zmizení žil v domě podomek z Bílé labutě. Byl proto označen za nejpravděpodobnějšího pachatele, nebo přinejmenším komplice. Tělo se však nepodařilo identifikovat, takže není zcela jisté, zda se skutečně jednalo o Bathursta.Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *