Marseille je druhé největší francouzské město a zároveň nejstarší. Toto přímořské letovisko a jeden z největších evropských přístavů je plné kontrastů. Na jedné straně se zde nachází turisty oblíbené luxusní pláže, na straně druhé zde uvidíte i chudé čtvrti přímo v centru města.
Zažít Marseille
Dominantou Marseille je katedrála Notre-Dame de la Garde. Jedná se o hojně navštěvovanou nejznámější památku ve městě. Ročně ji navštíví přes milion turistů. Katedrála stojí na kopci vysokém 154 metrů a poskytuje kouzelný pohled na celé město i na moře. Na vrcholu věže je umístěná socha Panny Marie s děťátkem, o které se říká, že chrání město. Návštěvníci mohou tuto baziliku snadno použít jako určitý orientační bod.
Nejstarší čtvrť Le Panier je plná barev, venkovních kaváren, restaurací a malebných obchůdků. Jedná se o historickou i kulturní část Marseille, kterou jistě stojí za to navštívit. Toto inspirativní místo má především umělecký a multietnický charakter. Najdete zde celou řadu restaurací s autentickou kuchyní i umělecké galerie. Nachází se zde rovněž barokní komplex s katedrálou de la Major. Jedná se zároveň o hustě obydlenou čtvrť, kterou rovněž zdobí visící prádlo místních obyvatel. Je tu rušno a lidé zde žijí hodně na ulicích.
Koncentrace chutí a vůní
Typickou francouzskou specialitou jsou pro tento kraj sušenky s aroma pomerančových květů, známé pod názvem navette, typické růžové víno nebo francouzský národní alkoholický nápoj Pastis. Město je rovněž známé tradiční výrobou mýdla z olivového oleje. Ve starém marseillském přístavu také zažijete jedinečnou atmosféru. Nachází se zde rybí trhy, četné kavárny a obchůdky.
Z drsného místa Evropské město kultury
Díky úpadku lodní dopravy a zvyšující se kriminalitě si město vysloužilo špatnou reputaci. Přestože mělo Marseille v minulosti pověst drsného a místy špinavého města, situace se ve městě pomalu mění k lepšímu. Nespokojenost místních obyvatel vedla k celé řadě investic do rozkvětu města. Například z chátrajících přístavních skladů vzniklo nákupní centrum se spoustou butiků a restaurací. Dá se říci, že Marseille pomalu, ale jistě mění stou tvář a stává se bezpečným místem. V roce 2013 byla Marseille dokonce vyhlášena Evropským městem kultury.
Jak se do Marseille dopravit
Cesta vlastním vozem je z České republiky poměrně náročná. Pojedete přes celé Německo i značnou část Francie a necháte za sebou téměř 1 400 kilometrů. Za drahou francouzskou dálnici pak dáte necelých 70 euro. Na druhou stranu, pokud zvolíte tuto formu dopravy, užijete si Provence naplno. Tato oblast je nádherná obzvlášť v červnu a červenci, kdy kvetou levandule.
Letadlem jste v Marseille z Prahy za dvě hodiny a zpáteční letenka vás vyjde asi na polovinu cesty autem tam a zpět. Pokud ale budete chtít navštívit Provence, počítejte s dalšími výdaji za půjčení vozu, či za jízdenky. Vlastní vůz se vyplatí, pokud pojedete minimálně ve třech a ideální je, když se budete střídat za volantem.
Zvolit také můžete dobrodružnou cestu po železnici. Jízdenky na vlak jsou momentálně cenově příznivé a z vagónu uvidíte kus Evropy.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.