Dálnice v Německu
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Události kolem pandemie koronaviru zastínily zprávy o válce na Ukrajině. V Česku jsme odložily respirátory a protiepidemická opatření se stala minulostí. Cestovatelé ale stále musejí zůstávat pozorní, a to nejen s ohledem na možnou nákazu. Mnoho zemí pořád udržuje v platnosti nařízení týkající se návštěvníků ze zahraničí. Jak je to s cestováním k našim nejbližším sousedům? Potřebujete potvrzení o bezinfekčnosti, nebo lze překračovat hranice volně jako před pandemií?


Německo

Naši západní sousedé po několika měsících vyřadili Česko ze seznamu vysoce rizikových zemí, avšak při příjezdu do Německa musíte stále disponovat potvrzením o bezinfekčnosti. Výjimku mají osoby mladší 12 let a také lidé, kteří se v zemi nezdrží déle než 24 hodin, případně jen Německem projíždí, pendleři a transportní personál. Povinnost vyplňování příjezdového formuláře či nástupu do karantény byla také zrušena. Tato pravidla platí do 31. května 2022.

Jak v Německu prokazovat bezinfekčnost?

  • Dokladem o platném očkování (po 14 dnech od druhé dávky),
  • potvrzením o prodělání nemoci (platí od 28. dne od pozitivního PCR testu, od PCR testu nesmí uplynout více jak 180 dní u očkovaných osob, 90 dní u neočkovaných),
  • negativním antigenním nebo PCR testem, který byl proveden méně než 48 před příjezdem.
Související:  Pasov - město na soutoku tří řek a místo, které ovlivňovalo české dějiny

Rakousko

Obdobně k cestovatelům přistupují v Rakousku, avšak zde neplatí výjimka pro takzvaný příhraniční styk. Potřeba je potvrzení o bezinfekčnosti i při vstupu do země jen na několik hodin. Z této povinnosti jsou osvobozeny děti do 12 let, osoby, které zemí jen projíždějí, pendleři a transportní personál. Příjezdový formulář není potřeba vyplňovat.


Jak v Rakousku prokazovat bezinfekčnost?

  • Dokladem o ukončeném očkování (platí 270 dnů i po třetí dávce),
  • potvrzením o prodělání nemoci v posledních 180 dnech (platí od 6. dne od pozitivního testu),
  • negativním testem (PCR musí být proveden minimálně 72 hodin před odjezdem, antigenní minimálně 24 hodin před odjezdem).
Související:  Linz, město kultury nedaleko našich hranic

Slovensko

Slovensko v dubnu zrušilo veškeré povinnosti podmiňující vstup do země. Není potřeba disponovat potvrzením o očkování, prodělané nemoci či testem. Do země tak mohou přijíždět bez omezení i neočkované osoby bez testu.

Polsko

V Polsku zrušili veškerá proticovidová opatření související se vstupem do země už na konci března. Do země je možné cestovat bez předkládání negativního testu, očkovacího certifikátu nebo dokladu o prodělané nemoci.


Při návratu z těchto zemí není potřeba v Česku vyplňovat příjezdový formulář.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *