V národním parku Namib-Naukluft ležícím v africké zemi Nambii se nachází poušť známá jako Deadvlei, která je posetá množstvím stromů. Tyto stromy už ale dávno nerostou – přestože tu stále stojí, jsou již stovky let mrtvé. A podle všeho tam tak zůstanou ještě dlouhou dobu.
Mrtvý les, kterému není souzeno se rozložit
Deadvlei, což se dá přeložit jako mrtvý močál, je poušť s rudým pískem, která působí poněkud znepokojivou atmosférou. Vypadá spíš jako místo ze snu než ze skutečného světa. Svým způsobem je velmi krásná – se svými rudými dunami dosahujícími výšky až 400 metrů je jednou z pouští s nejvyššími dunami vůbec. Mezi těmito obrovskými písečnými valy se nachází vybělená hliněná plocha posetá černými stromy sahajícími přes rudé duny až k modré obloze.
Tyto stromy nejsou pokryté listím, nemají žádnou korunu ani kousek zeleně. Kdysi ji ale mívaly. Zhruba před 700 – 1000 lety byly zdejší stromy plné života. Pak ale zahynuly. Zničilo je spalující slunce, které je spálilo tak, že získaly temně černou barvu, jež jim zůstala dodnes. Mrtvé stromy, kterým není souzeno se rozložit jako ostatním uhynulým organismům, tak uprostřed pouště utvořily pustý les. Když se jím člověk prochází, má pocit, jako by se nacházel v jiném světě. V nějakém, kde se stalo něco velmi zlého. Jak ale tento mrtvý les ve skutečnosti vznikl?
Podmínky v poušti dočasně umožnily rostlinám život
Mohlo by se zdát, že stromy potkal podobný osud jako obyvatele Pompejí. Jako by je zasáhla přírodní katastrofa, která je v jediném okamžiku usmrtila a navždy zamrazila na místě. Nicméně v tomto případě se to celé stalo trochu jinak.
Bílá hliněná plocha, na které se stromy nachází, vznikla kdysi během dešťového období. Hladina nedaleké řeky Tsauchab se zvedla a v okolí tak začala vznikat různě velká jezírka, která umožnila život rostlinám. Tehdy zde mimo jiného vyrostly právě i stromy Vachellia erioloba, kterým se ve vzniklém prostředí pouště skvěle dařilo. Nicméně dané podmínky v poušti nevydržely – voda postupně vyschla a zůstala jen vybledlá hliněná plocha. A tak stromy zahynuly.
Důvodem, proč se stromy nerozložily, je obrovské sucho a ztvrdlá půda. Aby se mohly rozložit, byla by ve vzduchu zapotřebí alespoň nějaká vlhkost. Jenomže zdejší vzduch je tak suchý, že stromům rozložení jednoduše neumožnil. Navíc půda v poušti ztvrdla tak, že spálené a mrtvé dřevo zkrátka drží na místě.
Místo, o kterém píšeme:
Z pouště se stala oblíbená destinace turistů i fotografů
Deadvlei, stejně jako poblíž ležící Sossusvlei, se stala oblíbenou turistickou destinací. Návštěvníky láká nejen krása a zlovolná atmosféra zdejšího prostředí, ale také jeho fotogeničnost. Roztodivně tvarované mrtvé stromy s rudomodrým pozadím jsou zkrátka perfektním místem na fotografování. Pokud byste se i vy rozhodli toto netypické místo navštívit, je dobré vědět, že nejvhodnější doba na návštěvu je brzy ráno nebo pozdě odpoledne. V těchto dobách je poušť nejkrásnější a navíc ji nespaluje takové horko. Co se týče ročního období, poušť můžete navštívit kdykoliv.
Galerie:
Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.