Naše Galaxie je domovem milionů potenciálně obyvatelných planet. Studií, kolik z nich opravdu může hostit mimozemský život, byla publikována celá řada. Kolik by však mohlo existovat mimozemských civilizací, které by chtěly napadnout Zemi? Alberto Caballero z univerzity ve španělském Vigu se pokusil najít na tuto otázku odpověď. Ve studii, kterou zveřejnil prostřednictvím platformy arXiv, dospěl k číslu čtyři. Je to hodně, nebo málo?
Pohled do naší minulosti jako vodítko
Caballero se na začátku studie ptá: „Jaká je pravděpodobnost, že by se lidstvo jednoho dne setkalo s nepřátelskou mimozemskou civilizací, která bude schopna napadnout Zemi?“ Prostřednictvím extrapolace pravděpodobnosti, že by lidská civilizace mohla napadnout jinou exoplanetu, se pokusil o odhad nepřátelských civilizací v naší Galaxii. Primárním zdrojem mu tak nebyla data z teleskopů, ale historické dokumenty.
Vědec nejprve spočítal země, které od roku 1915 napadly jiný stát. Zjistil, že ze 195 státních útvarů zahájilo v tomto období nějaký druh invaze 51 z nich. Nejaktivnější v tomto ohledu byly Spojené státy se čtrnácti výpady. Poté zvážil pravděpodobnost zahájení invaze každé země s ohledem na její vojenské výdaje. I v tomto ohledu dominují Spojené státy s 38 % celosvětových vojenských výdajů.
Tato data Caballero použil k výpočtu pravděpodobnosti, zda by lidé, pokud by k tomu měli prostředky, zahájili invazi na jinou obydlenou planetu a dospěl k výsledku 0,028 %. Vědec ovšem upozorňuje, že se jedná o výsledek reflektující současný stav lidské civilizace, která není schopná mezihvězdného cestování.
Pokud se ovšem udrží rychlost současného technologického pokroku, bude podle Caballera taková cesta možná za 259 let (tzn. v roce 2281). V souladu s předpokladem, že frekvence pozemských invazí bude klesat, tak jako tomu bylo za posledních 50 let, pak člověk na konci 23. století napadne jinou civilizaci s pravděpodobností 0,0014 %.
Taková pravděpodobnost se na první pohled může jevit jako velmi malá, jenže v souvislosti s miliony potenciálně obyvatelných světů jen v naší Galaxii jej nelze podceňovat. Podle matematiků z programu SETI by v Galaxii mohlo existovat až 15 785 mimozemských civilizací.
Caballero tak dospěl k závěru, že se v Galaxii může nacházet maximálně jedna vůči lidem nepřátelská civilizace schopná mezihvězdných letů. Pokud by se vzaly v úvahu všechny civilizace, včetně těch neschopných mezihvězdného cestování, pak by se počet nepřátelských sousedů mohl vyšplhat na čtyři.
Zajímavý myšlenkový experiment, ale o možných mimozemšťanech nevíme zhola nic
Z pohledu matematiky je asi stokrát pravděpodobnější, že Zemi zničí asteroid, než že ji napadnou agresivní mimozemšťané. A i tato možnost je velmi malá, protože k události podobné té, která stála za zánikem dinosaurů, dochází zhruba jednou za 100 miliónů let.
Caballerova studie představuje zajímavý myšlenkový experiment vycházející z modelu, který je zaměřený na krátký časový úsek lidské historie a na předpoklad budoucího technologického vývoje lidstva. O myšlení ani dějinách možných mimozemských civilizací nemáme tušení. Aby tedy tento odhad alespoň trochu reflektoval realitu, musely by mít mimozemské inteligence v naší Galaxii podobné mozky jako lidé a uznávat stejné hodnoty. Studie zkrátka vychází pouze z předpokladu života, tak jak ho známe my. Realita ovšem může být zcela jiná.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.
Proč né 3 nebo 5, ale zrovna 4. Co když je jich 127 a všechny jsou přátelští.
Pokud by byly desítky, a stovky shnilých dacanů přinuceny, začít se živit smysluplnou prací, žilo by se nám ostatním na tomto světě rozhodně o něco lépe. O této skutečnosti vypovídá moje studie, vycházející z celoživotního pozorování 🙂
Jednu nepřátelskou civilizaci už tu máme – TruSSko!!!
Pozrite sa radšej na ameriku tá je za všetkým bordelom čo sa tu deje
Článek o ho.ně. Proč by se vůbec zabývala vyspělá civilizace eliminací rasy „mongoloidních opic“ na naší nepodstatné modré kuličce?!
Stanislav Novotný -> Třeba pro nerosty nebo by mohli hledat nový prostor pro život. To už tady také u lidí bylo, třeba u amerických indiánů..
a napadlo vás že tu vůbec nejde o nějakou mimozemskou civilizaci? leč o logiku, z jakou se došlo k takovému výsledku.
tedy že dané poznatky mohou mít i praktickou aplikaci, např v informačních technologiích (umělá inteligence).
Mezi prvními bude ta naše.
A kolínka stébel nahřivají mikrovlnkou aby to bylo dokonalé, že.
Podle sebe soudím tebe. Tady to platí dvojnásob. Pokud by jaká koli rasa byla ve vesmíru a dokáže mezihvězdně cestovat tak je na vyšším stupni vyvoje a určitě pochopila že válkou se nic nevyřeší. Bohužel to USA, EU i RUSKO a zbytek světa nechápe a válčíme mezi sebou a ničíme vše co nám přijde do cesty.