Hotel Rjugjong
Hotel Rjugjong. Foto: stephan, CC BY-SA 2.0 Wikimedia

105 pater, 3 000 pokojů, 7 restaurací. Největší budova Severní Korey by se mohla na tamní poměry pyšnit samými superlativy, to by ovšem nesměla být opuštěná a už více jak tři dekády nedostavěná. Hotel Rjugjong měl být chloubou nejuzavřenějšího režimu na světě, místo toho značí, jaký je skutečný stav severokorejské ekonomiky.


Hotovo mělo být za dva roky

Megalomanský projekt měl být první stavbou mimo Spojené státy, která výškou přesahovala 300 metrů. Cílem hotelu bylo ukázat západnímu světu, že komunisté dokáží držet krok s demokratickými zeměmi, ne-li je dokonce překonávat. Jak se však ukázalo, zůstalo pouze u chvástání a namísto slavnostního otevření v roce 1989, došlo k zastavení prací. S těmi se začalo v roce 1987.

Plánovaný termín otevření byl skutečně velmi striktní. V červenci 1989 totiž v Pchjongjangu probíhal XIII. Světový festival mládeže a studentstva a spojení těchto dvou událostí mělo být skutečně velkolepé. Jenže režim Kim Ir-sena a jeho posluhovačů musel řešit jiné starosti. Na stavbu se nedostávalo materiálu ani financí, a tak budova zůstala během festivalu rozestavěná, nicméně i tak se stala nepřehlédnutelnou dominantou severokorejské metropole.

Související:  Palác slunce Kumsusan: Monumentální místo odpočinku severokorejských diktátorů

Hladomor místo hotelu

Na počátku devadesátých let minulého století bylo ještě hůře. Rozpad sovětského impéria znamenal pro nejtvrdší diktaturu na světě ztrátu finanční podpory a situace v zemi se rapidně zhoršovala. Na stavbu chyběl materiál i elektrická energie, které se nedostávalo ani místním prominentům. Definitivní stopku stavbě udělal hladomor, který KLDR v devadesátých letech doslova paralyzoval. Neefektivní kolektivizované zemědělství nedokázalo reagovat na výpadek dodávek zemědělských strojů ze Sovětského svazu, k tomu se přidaly devastující povodně, a tak ani čínská pomoc nedokázala zabránit obrovskému počtu obětí, které si hlad vyžádal. Odhady hovoří až o 2,4 mil. obětech, severokorejský režim přiznal 220 tisíc zesnulých.


Projekt hotelu Rjugjong byl znovu obnoven v roce 2008, ovšem opět bez úspěchu. Severokorejci plánovali otevření na rok 2012, tedy na sté výročí narození Kim Ir-sena, jenže na sklonku roku 2011 zemřel Kim Čong-il a úřady začaly mít jiné starosti. Alespoň se podařilo dokončit exteriér. V roce 2016 byly ke stavbě vybudovány přístupové komunikace, ale jak se zdá, interiér stavby stále nelze užívat. Hotel je při výjimečných příležitostech nasvícen, ale to je asi tak všechno.

Stále patří k nejvyšším budovám světa

Hotel Rjugjong je v současnosti podle Wikipedie 53. nejvyšší stavbou světa. Pokud by fungoval, byl by třetím nejvyšším hotelem. V době plánovaného otevření, tedy v roce 1989, by se však jednalo o hotel s největším počtem podlaží. Dnes je rozhodně ukázkou bizarnosti režimu, který se již téměř osm dekád neumí postarat o svůj vlastní lid.

Galerie:

 



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *