letadlo
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Pokud jste někdy letecky cestovali do vzdálených končin, jistě víte, co je to jet lag, tedy jev, kterému se odborně říká pásmová nemoc. Jak se s obtížemi spojenými s časovým posunem nejlépe vypořádat? Moc možností není, ale přesto lze něco málo pro lepší adaptaci na jiný denní režim udělat.


Jet lag není nemoc

Pásmová nemoc není onemocnění jako takové. Spíše jde o souhrnný název pro obtíže spojené s rychlým přesunem do jiných časových pásem. Projevy jet lagu mohou být různé. Obvykle jde o únavu, nevyspalost, ale také o nespavost nebo žaludeční obtíže.

Vyhnout se jet lagu zcela nelze. Organismus má nastavený jakési vnitřní hodiny, které pracují ve 24 hodinovém režimu. Ví, kdy je potřeba jít spát, kdy obědvat a tak dále. Právě narušením tohoto chodu pásmová nemoc vzniká. Při přechodu o jedno či dvě časová pásma problémy čekat nemusíte, ale čím dále se přesunete, tím se tělo hlasitěji ozve. Největší obtíže pak přicházejí při dalekém cestování na východ.

Při cestě východním směrem totiž nastává noc daleko dříve, než ji váš biorytmus očekává. Mohou se tak objevit problémy s usínáním a adaptace na nový rytmus bývá obtížnější. Naopak pokud se vydáte na západ, například do Spojených států, den se vám prodlouží, zažijete únavu, ale pokud vydržíte do noci, adaptace na nové časové pásmo nemusí být tak nepříjemná.

v letadle
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Jak zmírnit obtíže spojené s jet lagem

Negativa spojená s jet lagem lze zmírnit především dobře nastaveným režimem již před odletem. S ohledem na vaši cílovou destinaci můžete začít chodit spát dříve nebo déle již několik dní předem. Adaptace pak bude snazší. Během letu dostatečně pijte vodu nebo minerálku, nepřehánějte to s kávou nebo alkoholem. Po příletu se snažte nastavit na nový režim co nejdříve. Věřte, že se tělo během jednoho či dvou dnů přizpůsobí.


Pokud cestujete do vzdálených destinací pravidelně, s jet lagem se budete postupně vyrovnávat snadněji. Budete vědět, co vás čeká a nové nastavení vašich vnitřních hodin bude snazší.

S jet lagem také samozřejmě počítejte i při návratu z vaší dovolené nebo pracovní cesty. Doma je však adaptace zpět na zavedený režim o něco snazší.

Hrozí jet lag při cestě po zemi?

Cestujete-li na dlouhé vzdálenosti autem, autobusem nebo vlakem, jet lag vám nehrozí. Rychlost přesunu totiž není taková a tělo se dokáže nepozorovatelně na nové pásmo přizpůsobit. Nicméně i při dlouhém cestování po zemi je dobré myslet na pravidelný odpočinek, ale také na pohyb.



Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *