Íránské jezero Maharloo představuje unikátní, avšak nestálou vodní plochu, jejíž hladina nejenže kolísá, ale především mění barvu. Řadí se tak po bok dalších zvláštních vodních ploch, jejichž barva se proměňuje v souvislosti s bakteriálním osazením. A pokud dojde k ideální konstelaci, je na co se dívat. Voda je zde totiž často růžová.
Jezero je nestálé
Slané jezero Maharloo leží v nadmořské výšce něco kolem 1 400 metrů v pohoří Zagros. Nejbližším městem je Shiraz, odkud také dobrodruzi podnikají do těchto míst výpravy. Vzhledem k vysokým teplotám a nízké intenzitě srážek se ale voda často zcela odpaří a zůstává jen prohlubeň vyplněná solankou, proto je třeba volit správné období, ideálně zimu nebo jaro. Na místě pak nadšence čeká nejen pohled na někdy až krvavou vodu, ale také možnost projížďky na kýčovitých šlapadlech a lodičkách, jejichž stav někdy ne zcela odpovídá bezpečnostním normám Evropské unie.
Červená je hezká, ale…
Zvýšená koncentrace soli podporuje růst určitých druhů mikrořas, které vodu zbarvují do oranžova, červena a růžová. Odstín barvy závisí jednak na množství těchto řas, ale také na hloubce. Obecně platí, že čím je jezero hlubší, tím je jeho barva tmavší. Pastelové odstíny lze nejlépe pozorovat během slunných dní. Ve vodě jsou jen řasy, ale okolí jezera bují rozmanitým životem. Žijí zde zejména plameňáci, kterých se v minulosti podle některých údajů vyskytovalo až 150 000 najednou.
Vysoká slanost jezera je patrná pouhým okem. Okolo břehu se vytváří bílá krusta, která je vidět i na satelitních snímcích. Na některých místech se sůl také těží.
Přestože zvláštní zbarvení vody přitahuje turisty a fotografy, ochránci přírody z neobvyklých odstínů radost nemají. Přemnožené řasy neprospívají místnímu ekosystému a biologové již několik let podnikají kroky k jejich redukci. Ta se částečně daří.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.