Hypotéka

Hypotéka je dlouhodobý úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti. Když ji splatíte, nemovitost se stane vaším majetkem. Můžeme ji tedy chápat i jako skvělou investici do budoucnosti. Češi ji nejčastěji využívají k nákupu nemovitosti za účelem bydlení, ale i k výstavbě, celkové rekonstrukci, přístavbě nebo rozšíření rodinného domu o další obytné prostory.


Nájemné vás zase k ničemu dlouhodobě nezavazuje, zachovává určitou míru svobody. Když se vám v daném místě přestane líbit nebo dařit, stačí nájemní smlouvu vypovědět a můžete se stěhovat. Na druhou stranu jste na celý život odsouzeni platit tržní nájemné, které se ale hodně podobá měsíční splátce hypotéky.

Víte, že třeba v Praze je lepší platit hypotéku než nájem? Brno i Ostrava jsou na tom velmi podobně.

Proč dát přednost hypotéce před nájmem?

Sjednat si hypotéku je velké životní rozhodnutí. Přeci jen se tím zavážete k tomu, že budete každý měsíc velkou část svého rodinného rozpočtu odvádět na splátky úvěru na bydlení. Proč se pro hypotéku rozhodnout a na co si dát při jejím sjednání pozor?


Nesahejte po první hypotéce

Při sjednání hypotéky je třeba pohlídat si některé parametry jako třeba úrokovou sazbu, délku fixace, LTV, dobu splácení a taky pouvažovat o tom, zda sáhnete po účelové hypotéce  (druh hypotéky na jakýkoliv záměr spojený s bydlením) na pořízení nemovitosti nebo její rekonstrukci, nebo dáte přednost americké (neúčelové) hypotéce, kterou můžete využít na různé účely.

Víte, že banky nabízí dvě varianty hypoték, co se fixace týče? Buď si můžete sjednat hypotéku s pevným obdobím fixace, tedy s dobou, po kterou se úroková sazba nebude měnit, nebo můžete zvolit tzv. „plovoucí“ sazby. Pozor však na to, že v současné době tuto možnost nabízejí už jen 2 banky.

Co hovoří pro sjednání hypotéky?

Až hypotéku splatíte, stanete se hrdým majitelem nemovitosti v hodnotě několika milionů korun. Zní to lákavě, přesto se bojíte nečekaných událostí? Pak je dobré vědět, že i u hypotéky jsou k dispozici záchranné mechanismy, které můžete v případě potřeby využít. O čem je řeč?

  • Odklad splátek pro případ, že nebudete mít dostatečný příjem na splácení celé splátky hypotéky, ale předpokládáte, že se to v brzké době změní. Vždy je ale důležité to hned oznámit bance.
  • Refinancování hypotéky, tedy splacení hypotéky u vaší stávající banky a sjednání hypotéky u jiné banky, zpravidla s výhodnějšími podmínkami. Víte, že právě kvůli refinancování je důležité mít přehled o sjednané délce fixace? Ve chvíli, kdy se blíží konec fixace, je totiž ten nejlepší čas zapátrat na hypotečním trhu, zda vám nějaká jiná banka nenabídne výhodnější úrokovou sazbu nebo jiné výhody.
  • Pojištění schopnosti splácet, které vám může pomoci v případě ztráty zaměstnání, ve chvíli, kdy budete delší dobu v pracovní neschopnosti, zůstanete v důsledku nemoci nebo úrazu invalidní, i v případě smrti.


Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *