Kotorský záliv
Kotorský záliv. Foto: Pixabay

Černá Hora je stát usazený mezi Chorvatskem, Srbskem, Kosovem, Bosnou a Hercegovinou a Albánií. Tento malý balkánský klenot se středověkými městy, jezery, horami, údolími a krásným pobřežím má v sobě špetku od každého svého souseda. Je však jedinečný. Zažít zde můžete pohodovou dovolenou u moře plnou romantiky, ale také drsné dobrodružství, při kterém prošlapete své boty. Naše cesta však povede ke Kotorskému zálivu, který je také známý jako Boka Kotorska. Zátoce vévodí město Kotor, které leží sice u moře, ale zároveň přibližuje život ve vnitrozemí Černé Hory.


V Kotoru se ocitnete tisíc let v minulosti

Město Kotor leží asi půl hodiny cesty autem od černohorského letiště Tivat, nebo hodinu a půl jízdy autem od chorvatského Dubrovníku. Starým městem se proplétá labyrint klikatých ulic a starých kamenných schodišť vedoucích ke kostelům nebo domům. Nemusíte zde pátrat po památkách, protože se přímo nacházíte v jedné jediné, která je jako celek zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Atmosféru města poznáte tak, že se budete procházet jeho uličkami a za každým rohem, který obejdete, uvidíte další kouzelné zákoutí připomínající středověk na Balkáně. Pompézní je katedrála sv. Tryfona se stříbrným oltářem a tajuplnými freskami.

Z hlavního náměstí, které je centrem historického jádra, vede schodiště k pevnosti svatého Jana. Čeká vás přes 1 300 schodů a pokud je zdoláte, ocitnete se v 9. století, kdy pevnost střežila Kotorský záliv, který lemují skalnaté útesy. Vyhlídka je to nádherná. A právě zde je také vidět, jak moře zasahuje hluboko do vnitrozemí. Samotný Kotorský záliv oddělují od Jaderského moře dva úzké průlivy.

Samotný Kotor sice působí jako návrat v čase, vymoženosti moderní doby jsou však i zde. Uličky lemují kavárny a bary s internetovým připojením, osvěžujícím pivem a výtečnou kávou. Do koloritu města také patří všudypřítomné a někdy až drzé kočky.


Po vodách Kotorského zálivu

Kotorský záliv ale není jen samotné město Kotor. Vydáte-li se do těchto končin, určitě musíte zažít plavbu lodí po zátoce. Výletní lodě po okolí vyplouvají z přístavu v Kotoru a je možné si vybírat z několika vyhlídkových tras. Určitě doporučujeme plavbu kolem městečka Perast, které má vzhledem ke své malé velikosti úctyhodný počet kostelů. Celkem jich je šestnáct. Pokud vám Perast připomene staré stavby v Itálii, nebude to náhoda. Ve městě na konci středověku postavili Benátčané devět obranných věží a několik dalších staveb.

Nedaleko Perastu se nachází uměle vytvořený skalní ostrov Panny Marie, který vybudovali rybáři. Podle legendy se právě na místě budoucího ostrova vyplavila ikona Madony a dítěte, a tak byla na skalách postavena i kaple s modrými kopulemi. Dalším ostrovem v zálivu je Svatý Jiří s benediktinským klášterem. Pokud se vydáte téměř k vodám otevřeného moře, narazíte na ostrov Mamula, což je bývala věznice, ze které nebylo úniku.

Většina výletních lodí se také zastaví u Modré jeskyně, kde je možné se vykoupat v nádherné průzračné vodě. Je to opravdový zážitek s nádechem dobrodružství.

Související:  Zapomenutá a trochu záhadná Bosna a Hercegovina láká na Jadran ke svému krátkému pobřeží

Koupání ve fjordu u Jaderského moře

Všudypřítomná středomořská atmosféra přímo vybízí ke koupání v klidných vodách Kotorského zálivu. Vznikl v dávných dobách podobně jako severské fjordy a jde o nejhlubší evropský záliv tohoto typu, který se nenachází na Skandinávském poloostrově. V létě je však voda krásně vyhřátá a vy si budete připadat jako v Chorvatsku. S tím rozdílem, že v Černé Hoře je daleko méně turistů a také levněji.

Kotorský záliv je zcela klidný a bez vln. Kdyby zde nebyla voda slaná, připomínal by horské jezero, protože zde chybí i typický pohled na nekonečný mořský obzor. Voda je však teplá ještě na začátku října. Klidnou hladinu ocení rodiny s dětmi nebo senioři. Pláže jsou většinou malé a přírodní a jejich povrch je oblázkový nebo skalnatý. K nejznámějším patří oblázkovo-písčité pláže Morinj a Orahovac.

Galerie:



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts