vlajka ostrova Man
Vlajka ostrova. Zdroj: Pixabay

Ostrov Man je svým způsobem jedinečný. Můžete zde očekávat nevyzpytatelné počasí, jež je ovlivněno Golfským proudem. Typickým jevem ostrova je mlha označovaná jako Mannahanův plášť. Ta nezřídka zahaluje nejen údolí. Podle pověsti ji na ostrov zaslal mořský bůh, aby ji ukryl před nechtěnými návštěvníky. Je to ale také území neomezené rychlosti, unikátní fauny a flóry a pohádkových víl, jež mají ve stromech malá dvířka do svých příbytků.


Závislost či nezávislost ostrova?

Ostrov Man se nachází v Irském moři mezi Anglií, Skotskem, Irskem a Walesem. Jedná se o poměrně malý ostrov o rozloze 572 km2 a většina jeho území je zařazena mezi biosférické rezervace UNESCO.

Politická situace této oblasti je poněkud složitější.  Man patří mezi Britské ostrovy, a přesto není součástí Spojeného království. Jde o samosprávné závislé území britské koruny, což znamená, že hlavou státu je britský panovník, takzvaný “Lord of Man“, kterého na ostrově zastupuje guvernér, avšak samotný ostrov má autonomní parlament i zákony. Hlavním městem a zároveň správním centrem Manu je Douglas. Oblast disponuje dokonce i vlastní měnou, manskou librou. Velká Británie má tedy na ostrově na starost pouze ochranu země a její mezinárodní vztahy.

Související:  Anglické národní parky: Dartmoor National Park

Prastarý jazyk Keltů

Úředním jazykem země je angličtina a manština, přičemž manština je keltský jazyk, jenž vzešel ze staré irštiny a který byl používán až do poloviny 19. století. Poslední rodilý mluvčí zemřel v roce 1974.


Manština je však stále součástí každodenního života obyvatel ostrova. Všechna značení jsou provedena v angličtině i v manštině, vysílají se pořady v původní řeči ostrovanů a manština se dokonce vyučuje i ve školách.

Nejstarší evropský parlament

Neméně zajímavý je manský autonomní parlament, označovaný Tynwald, který je považován za nejstarší nepřetržitý parlament v Evropě. Tynwald byl založen Vikingy a v roce 1979 oslavil tisíc let své existence.

Parlament v minulosti zasedal na kopci Tynwald Hill, podle něhož získal svůj název. Později byl však přesunut do hlavního města Douglas. Na oslavu původního sídla parlamentu se na kopci Tynwald Hill dodnes každoročně pořádá ceremoniál, na kterém jsou v manštině předčítány nové zákony a další opatření.

Země neomezené rychlosti

O ostrově Man je všeobecně známo, že mimo obce mohou motorová vozidla jezdit neomezenou rychlostí. Mimo jiné Man oplývá nádhernou přírodou. Není tedy překvapením, že se na ostrově natáčelo mnoho dílů motoristického seriálu Top Gear a že si jeden z protagonistů pořadu, Jeremy Clarkson, pořídil v této oblasti sídlo.

Ostrov se však veřejnosti vryl do paměti především v souvislosti s jedním z nejslavnějších a nejnebezpečnějších motocyklových závodů světa – Isle of Man Tourist Trophy. Závod silničních motocyklů probíhá na okruhu Mountain Course, jehož trasa činí 60 kilometrů. Je pořádán na veřejných silnicích již přes sto let, přičemž motorkáři dosahují rychlosti přes 300 kilometrů za hodinu.

Související:  Do Británie jako turista. Co se změní po Brexitu?

Podivuhodná fauna a flóra

V neposlední řadě je ostrov mimořádný svou jedinečnou flórou a faunou. Podle jedné pověsti svatý Patrik při příchodu na ostrov vypudil z oblasti všechny hady a ropuchy, jež zde dodnes nejsou k vidění. Kromě těchto jinde v Evropě běžných živočichů, budeme na ostrově marně hledat i hraboše, lišky, jezevce či veverky.

Zajímavostí místní fauny je také bezocasá manská kočka neboli manx, jejíž ocas je velmi zkrácený či jej zcela postrádá. Legendy vypráví o tom, že byl její ocas ukousnut psy, když chtěla opustit Noemovu archu. V jiných příbězích ji na Man dopravili španělští válečníci či féničtí obchodníci. Ve skutečnosti však tento znak, typický pro manské kočky, vznikl dlouhodobým křížením. Na ostrově jsou naopak vzácností kočky s dlouhým ocasem.

Další pozoruhodností této lokality jsou čtyřrohé ovce loaghtan s hustou hnědou vlnou, jež jsou součástí mnohých manských pokrmů.

Z rostlin je pro ostrov charakteristický žlutě kvetoucí starček, hlodáš či vřes, vyskytující se hojně v kopcovité krajině ostrova.

Ostrov Man je naprosto výjimečný v každém ohledu a vyčnívá svou jedinečností mezi ostatními evropskými i světovými ostrovy.

Galerie:


Tip:

Navštívíte-li ostrov Man, nezapomeňte na cestovní pojištění. Bývá zdarma třeba ke kreditní kartě.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts