mořský příboj
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Vědci z francouzské Univerzity v Toulouse objevili mikroplasty v kapénkách vody mořského příboje. Jedná se tak o další důkaz, že jsou mikročástice plastového odpadu skutečně všude. Podle odborníků by nové zjištění publikované v magazínu Plos One mohlo pomoci k vyřešení záhady, kam plast po rozpadu v moři uniká.


Vědci zachytili kapénky vody z mořského příboje unášené větrem na jihozápadním pobřeží Francie u Biskajského zálivu. K odchycení jemných částic použili speciální lapač a filtry umístěné na písečné duně. Ten během pokusu obraceli různými směry dle směru foukání větru. Následně kapénky analyzovali a zjistili, že mořská mlha obsahovala v průměru 19 plastových mikročástic na metr krychlový vzduchu. Podle badatelů by mohly být ročně z moře takto „vyneseny“ až stovky tisíc tun mikroplastového odpadu.

V roce 2018 bylo na celém světě vyrobeno přibližně 359 miliónů tun plastu a některé studie naznačují, že až 10 % z toho končí každý rok v moři. Nejběžnějším způsobem, jak se plast dostává do moře, je říční cesta. V méně rozvinutých zemích s nízkým povědomím o ekologii je běžné vyhazování odpadů do řeky. Osvěta obyvatel zatím nepomáhá a výroba plastů se také nesnižuje.

Související:  Lidé snědí nejméně 50 000 plastových mikročástic ročně, tvrdí nová studie

Plastové zbytky, jako třeba sáčky nebo lahve, se postupně v moři rozpadají na menší a menší části a nakonec se stanou pro lidské oko neviditelné. Objevené částice byly dlouhé mezi pěti mikrometry a 140 mikrometry. Jak se ale ukazuje, vše nezůstává v mořích a oceánech. Podle studie může být až 136 000 tun plastů vyfoukáno z moře do atmosféry. Tím by byla vyřešena letitá záhada, kde se všechen plastový odpad v mořích nachází. Vědci již delší dobu upozorňují na „záhadu“ ohledně nesouladu mezi tím, kolik by plastu mělo v mořích být a vypočtených modelech o jeho skutečném množství.


Již dříve byly mikroplasty objeveny v atmosféře, ale také ve sněhu v Arktidě nebo v Alpách (psali jsme v tomto článku). Jak se zdá, oceány částečně odpad vrací do prostředí, ze kterého se do vody dostal. O tom, jaký je vliv mikroplastů na lidské zdraví, zatím neexistuje žádná ucelená studie.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *