horolezec
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Pro některé lidi je horolezectví životním koníčkem. Na náročné terény se horolezci vyloženě těší a dokonce se mohou i navzájem hecovat a předhánět, kdo který vrchol zdolá rychleji. Ovšem v některých situacích je výhrou samo o sobě, když se tito dobrodruzi vůbec vrátí zpět do základního tábora.


Tající ledovce odhalují děsivá tajemství

Více než 4 800 lidí zdolalo Mount Everest, skoro 300 horolezců však při cestě na vrchol nebo zpět do tábora zemřelo. Z tohoto nemalého počtu jich dvě třetiny nebyly zatím nalezeny. Kvůli globálnímu oteplování však začínají ledovce tát a vydávají nehezké tajemství v podobě těchto mrtvých nešťastníků. Šerpové už odnesli z hory některá těla horolezců, již zemřeli nedávno, nicméně ti, kteří skonali již před delší dobou, jsou podle BBC stále na místě svého posledního odpočinku. Pracovník, který se staral o odkrývání a odnášení těl pro stanici poznamenal: „Sám jsem nedávno našel a odnesl 10 těl z různých míst na Everestu a není pochyb o tom, že se jich vynořuje stále více.“

Nalezená těla na Everestu

V roce 2017 se objevila ruka mrtvého horolezce nad povrchem Kempu 1. Na místo byla poslána jednotka profesionálních horolezců, aby tělo odkryla a snesla. Ve stejném roce bylo nalezeno další, tentokrát v jiné části Everestu, na ledovci Khumbu. Zrovna zde se začalo vlivem tání sněhu odkrývat nejvíce těl.

mt everest
Mount Everest. Foto: Pixabay

Dalším častým nehezkým nalezištěm se stal Kemp 4, nazývaný též South Col, jenž není příliš hornatý. V základním táboře se začaly objevovat ostatky nešťastníků poté, co i zde začal více roztávat led.


Několik studií zaznamenalo, že ledovce kolem Everestu, stejně jako na mnoha místech Himalájí, v posledních letech skutečně rychleji tají. Nepálská armáda dokonce odčerpala v roce 2016 přebytečnou vodu z jezera Imja blízko Everestu po rychlém odtátí ledovce a dosažení nebezpečně vysoké hladiny vody.

Všechna těla ale nevycházejí na povrch jen kvůli tání ledovců, některá také z důvodu jejich přirozeného pohybu. Většina horolezců bývá prý na znepokojující nálezy psychicky připravena, je to naneštěstí jedna z věcí, která se při pokusech o zdolání hor může stát.

Mrtvá těla jako orientační body

Některá těla slouží i jako orientační body. Jedno z těchto neobvyklých míst blízko vrcholu se jmenovalo zelené boty (Green boots). Odkazovalo na horolezce, který zemřel pod převislou skálou. Jeho boty, stále obuté na nohou, byly otočené směrem k horolezecké cestě. Někteří experti říkají, že tělo bylo již odneseno, nicméně nepálské úřady nic takového neevidují.

Zelené boty
Orientační bod „Zelené boty“. Foto: Maxwelljo40, CC BY-SA 3.0, Wikimedia

Nalézání a poté odklízení mrtvých z výše umístěných kempů či vrcholků hor může být často nejen riskantní, ale také velmi drahé. Experti vyčíslují takový úkon na 40 000 – 80 000 dolarů. Jeden z nejnáročnějších pokusů o odklizení mrtvého těla byl ve výšce 8700 metrů nad mořem. Tělo vážilo kvůli zmrazení 150 kg a muselo být sneseno z těžko přístupného místa ve velké výšce.

Mnoho horolezců si však nepřeje, aby jejich tělo bylo v případě fatální nehody odklizeno z místa svého posledního odpočinku. Přesto je někdy nutné k odstranění těla přistoupit, třeba z bezpečnostních důvodů či na přání rodiny.

Zdroj: bbc.com


avatar

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Similar Posts

Komentáře (2):

  1. Dotaz: Opravdu je na fotce Everest? Je to docela zvláštní fotka. nemyslel jsem si, že je na Everestu taková šílená stěna.

    1. Dobrý den,
      děkujeme za dotaz. Ano, je to Everest z pohledu směrem na jih. Fotku lze dobře porovnat například s touto fotkou z Wikipedie – https://cs.wikipedia.org/wiki/Mount_Everest#/media/Soubor:Everest_North_Face_toward_Base_Camp_Tibet_Luca_Galuzzi_2006.jpg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *