Přehrada
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Vodní nádrže a jejich hráze patří k nejúchvatnějším lidským výtvorům, které mají obrovský dopad na okolní krajinu i životy lidí. Ty největší jsou dokonce viditelné i z vesmíru. Za jejich stavbou někdy stojí mnoho životů a osudů, neboť miliony lidí neminulo nechtěné stěhování. Podívejte se na ty nejšílenější přehrady světa, jejichž parametry budí obdiv i bázeň.


Tři soutěsky

Čínská přehrada Tři soutěsky patří k největším lidským dílům. Od první vize k realizaci tohoto monstra uběhlo téměř sto let. Že se jedná o gigantický projekt, lze nejlépe vyjádřit pomocí několika srozumitelných faktů.

  • Délka vodní nádrže je 660 kilometrů. To je o 167 kilometrů více než vzdálenost od nejzápadnějšího k nejvýchodnějšímu bodu České republiky.
  • Hráz je dlouhá více jak 2 kilometry a dosahuje výšky 185 metrů.
  • Průměr šířky vodní nádrže je více jak kilometr.
  • Pod vodou skončilo 17 měst, 140 obcí a více než 3000 vesnic. Přesídleno bylo více jak 1 250 000 obyvatel.
  • Výkon největší vodní elektrárny činí 22 500 MW, to je asi třicetinásobek vodní elektrárny Dlouhé stráně a přibližně desetinásobek Temelína.
  • Na stavbě pracovalo asi 250 000 dělníků z celého světa
  • Hrubé náklady na stavbu činily téměř 500 miliard korun.
  • Dílo zpomalilo otáčení Země kolem své osy o desetinu mikrosekundy, a to v důsledku masivního přesunu hmoty.

Tarbela

Hráz pákistánské nádrže Tarbela, která se nachází v himálajském podhůří, je vysoká 143 metrů a primárně slouží k zachytávání vody při letních povodních. Přehrada vznikla na přelomu 60. a 70. let minulého století v údolí řeky Indus, která je napájena tajícími ledovci ze střechy světa. Tato voda obsahuje značné množství sedimentů, které se usazují v přehradě a tím zkracují její životnost. Nejnovější odhady předpokládají, že by vodní nádrž mohla sloužit do roku 2060. Opět několik stručných faktů:

  • Ročně se v přehradě usadí 430 milionů tun sedimentů.
  • Délka vodní nádrže je zhruba 80 kilometrů.
  • Při napouštění přehrady bylo přesídleno asi 100 tisíc obyvatel.
  • Přesypaná hráz je dlouhá téměř 3 kilometry.

Hooverova přehrada

Toto dílo na americké řece Colorado fascinuje především svojí monstrózní klenbovou hrází z masy betonu, která tuhne již od 30. let minulého století. Pohled z klenby do hlubin láká turisty z celého světa, a to nejen kvůli úctyhodné výšce, která činí 220 metrů, ale také kvůli experimentu s lahví vody, která nejde do kaňonu vylít. Důvodem je neustálé proudění vzduchu, který směřuje po stěně hráze vzhůru a vylívané tekutině nedovolí padat k zemi. Další zajímavosti o přehradě:


  • Během stavby zemřelo něco kolem stovky lidí.
  • Stavba probíhala i v extrémních teplotách nad 40 stupňů.
  • Přilehlá nádrž Mead je dlouhá 185 kilometrů.
  • V době svého vzniku se jednalo o nejvýkonnější vodní elektrárnu na světě.
  • Síla hráze činí 201 metrů.

Grande Dixence

Ani Evropa nezůstává pozadu, alespoň co se týče výšky betonové hráze. Grande Dixence sice nepatří k největším nádržím, ale 285 metrů vysoká hráz ji zaručuje jasné evropské prvenství a pátou příčku v celosvětovém žebříčku. Za nejvyšší hrází čínské přehrady Ťin-pching I zaostává o 30 metrů. Hlavním cílem této alpské přehrady je výroba energie, což se jí daří na jedničku, protože dokáže vyprodukovat elektřinu pro 400 tisíc švýcarských domácností.


Rogunská přehrada

Poslední v našem výčtu je vodní nádrž, která nebyla dokončena, přesto stojí za zmínku. Rogunská přehrada na území dnešního Tádžikistánu měla být pompézním dílem sovětského pokroku, namísto toho ukázala skutečný stav komunistického hospodaření. Po rozpadu Sovětského svazu zůstalo rozestavěné dílo dlouhé roky opuštěné, nicméně aktuálně se znovu pracuje na hrázi, která má dosáhnout výšky 335 metrů. Pokud se povede dílo dokončit, půjde o rekordní výšku.

Zdroje: ovodarenstvi.cz; Wikipedia, Youtube@Leslie hutchings


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (1):

  1. Proč jsem si při čtení článku vzpomněl na příběh o stavbě Babylonské věže? 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *