Španělský region La Mancha proslavil zejména Miguel de Cervantes prostřednictvím rytíře dona Quijota a větrných mlýnů. Tato historická oblast ležící jižně od Toleda se nenachází v blízkosti moře ani jiného turistického magnetu, a tak na rozdíl od jiných částí Španělska se tu stále žije klidně a bez davů cestovatelů. La Mancha, což je část autonomního společenství Kastilie-La Mancha, by však neměla být opomenuta, protože přírodní krásy tohoto regionu v mnohém předčí turisty přeplněné pláže a velkoměsta.
Po stopách dona Quijota
Španělé rádi vzpomínají na úspěchy, kterými se také náležitě pyšní. Postava dona Quijota patří k pokladu španělské literatury. Vydáte-li se do La Manchy, jistě se s odkazem smutného rytíře setkáte. Může se tak ale stát i na místech, se kterými tato románová postava nemá nic společného. Takovým příkladem je městečko Almagro, které se chlubí nejstarší divadelní scénou ve Španělsku a její kulisy odkazují na slavný román.
Naopak město Argamasilla de Alba už stopy dona Quijota nese po právu. Sám autor Miguel de Cervantes zde seděl v žaláři, v němž údajně začal román psát. V blízkosti města leží nejmenší španělský národní park Tablas de Daimiel, který je oázou v jinak vyprahlé části Španělska. Jeho dominantou je jezero, kam se stahují ptáci pro osvěžení a hnízdění. V současné době se však jezero potýká s masivním úbytkem vody, za kterým stojí nejen sucho, ale i odčerpávání pro zemědělské potřeby.
Podobně významný je i národní park Lagunas de Ruidera s nádhernými jezerními lagunami obklopujícími město. V jeskyni Montesinos snil důmyslný rytíř o ohromném královském hradu.
A kde jsou ty slavné větrné mlýny? Narazíte na ně u města Campo de Criptana. Z původních 34 staveb ze 16. století se do dnešních dnů dochovalo 10 obrů, a tak se zdá, že s nimi don Quijote vcelku slušně bojuje. Skolit 24 obrů je úctyhodný výkon.
Máte-li rádi Cervantesův román, můžete se také vydat do vesnice Puerto Lápice, kde se Quijote narodil a byl zde pasován na rytíře v hospodě Venta de Quijote. V nedalekém El Toboso pak lze obdivovat kostelní věž, která měla být zámkem milované Dulciney. U kostela se nachází knihovna, v jejíž sbírce je uloženo více než 200 vydání slavného románu.
Další poklady kraje La Mancha
Serranía de Cuenca je téměř strmé pohoří, jež protínají řeky Río Huécar a Río Júcar a je samo o sobě krásné. Lákadlem jsou ale i domky ve vesnici Cuenca zvané casas coldagas, které na první pohled odporují gravitaci. Ve skutečnosti jsou zaklenuté ve skále nad hlubokým korytem řeky. Domov zde určitě nenalézají lidé se strachem z výšek. Vesnice byla v roce 1996 zapsána na seznam UNESCO.
Uprostřed pohoří se nachází zvláštní kamenné skulptury zvané La Ciudad Encantada, což znamená zakleté město. Přírodou vytvořené útvary připomínají pohádkové postavy, mezi kterými vás provede značená stezka.
Pokladem La Manchy je ale rozhodně šafrán. Region je největším pěstitelem tohoto vzácného koření. Každý podzim kraj pokryjí fialové květy, které se poctivě ručně sbírají. Z květů se pak vytrhávají tři tyčinky, které se lehce praží nad doutnajícím dřevem. Tak vzniká nejdražší koření na světě, jehož cena je v současnosti téměř 40 tisíc korun za kilogram. Obyvatelé La Manchy jsou na šafrán náležitě hrdí, a tak každou poslední říjnovou neděli vypukají velké dožínkové oslavy La Monda del azarfán.
Jak se do kraje dona Quijota dostat
Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem, jak se po stopách důmyslného rytíře dona Quijota dostat, je přímý let z Prahy do Madridu, který trvá necelé tři hodiny. Současné ceny letenek jsou více než příznivé, a tak vás zpáteční cesta může vyjít i na necelé tři tisíce korun. Poté by se vaším výchozím bodem mělo stát nedaleké Toledo, kam můžete odcestovat hromadnou dopravou nebo půjčeným automobilem. Vůz z půjčovny je ostatně nejsnazším řešením, jak tento kraj pohodově procestovat.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.