irsko
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Cestování v době koronavirové je prakticky nemožné, a tak většina lidí namísto plánování dovolených a výletů hledá zábavu u obrazovky. Naštěstí existuje spousta dokumentárních filmů, díky kterým poznáte taje naší planety.


Koyaanisqatsi

Pod tímto krkolomným názvem se skrývá dílo, které přesahuje rámec obyčejného dokumentu. Přestože se jedná o skoro čtyřicet let starý snímek, jeho poselství je v dnešních dnech více než aktuální. Režisér na filmu pracoval předlouhých devět let a během 82 minut nezazní jediné slovo, pouze hudba.

Koyaanisqatsi je indiánské slovo a z jazyka kmene Hopi se dá přeložit jako život, který je vyvedený z rovnováhy. A právě o tom snímek je. Kamera vás provede poklidnými horami, tajemnými jeskyněmi, pouštěmi i pralesy, ale zároveň pocítíte úzkost z toho, jak člověk přetváří planetu k obrazu svému. Scény ze zamořených měst, válečných zón, ale i veškerý technický pokrok ostře kontrastuje se záběry zatím nedotčených krajin. Na filmovém plátně do té doby nebyl vztah člověka a přírody takto zevrubně ztvárněn a film kromě poznání přináší i hluboký emocionální zážitek. Godfrey Reggio na Koyaanisqatsi navázal podobně laděnými filmy Powaqqatsi a Naqoyqatsi.

Zázračná planeta

Žádná jiná dokumentární série nezmapovala detailně naši planetu tak jako Zázračná planeta. Seriál, který natočila BBC, byl poprvé odvysílán v roce 2006, ale vznikal dlouhých pět let. Díky schopnosti filmařů a znalostem desítek vědců, kteří se na přípravě podíleli, navštívíte místa od Arktidy přes rovník až po Antarktidu.


Série získala mnoho ocenění, za deset let na ni navázala druhá řada a také několik dalších, detailněji zaměřených dokumentů. Celkem 18 epizod vás tak dokonale provede zázraky naší planety.

Na cestě

Ryze cestovatelských dokumentárních řad existuje nespočet. Českému divákovi je zcela jistě nejbližší dokumentární seriál České televize Na cestě. Jiří Bartoška a Miroslav Donutil provádějí diváky již od roku 2006 a za tu dobu navštívili pěknou řadu míst.

Na Cestě v podstatě navazuje na oblíbenou Cestománii, která běžela na televizních obrazovkách na přelomu milénia a pořadem provázela dvojice Miroslav Vladyka a Bára Štěpánová.

Související:  I nejsevernější oblast Grónska nese českou stopu. Drsná romantika kraje Avannaata dokáže uhranout i ublížit

Planeta Česko

Ojedinělý počin režiséra Mariána Poláka svérázně popisuje krásu a pestrost tuzemské přírody. A přitom není potřeba se vydávat daleko. Díky nejmodernějším technologiím uvidíte svět, který zůstává skryt v naší bezprostřední blízkosti, třeba život hlodavců nedaleko paneláků.

„Točil jsem už celou řadu filmů o přírodě na spoustě nádherných a vzdálených místech naší planety, a právě tehdy mi došlo, že vše je jen úhel pohledu. Po týdnech strávených v tropickém pralese jsem se zkrátka vždy začal strašně těšit na ty naše české kopečky a ‚obyčejná‘ zvířata – připadalo mi to najednou nesmírně exotické,“ popisuje režisér Martin Polák prvotní impuls k natáčený tohoto dokumentu.

Baraka – Odysea Země

Náš výčet zakončíme podobně, jako jsme jej začali. Baraka je snímek z roku 1992, který režíroval Ron Frick, kameraman filmu Koyaanisqatsi. I proto jsou obě díla často srovnávána.

Baraka je v podstatě dokumentem z cest, ale zároveň filozofickým zamyšlením nad tím, čeho jsme jako lidstvo „schopni.“ Záběry zachycují poklidný svět, který se střídá s náboženskými obřady a přelidněnými městy, ale tím to nekončí. Tvůrce vás zavede do koncetračních táborů či velkochovů. Nádhera se střídá s hrůzou a díky působivému hudebnímu doprovodu budete cítit, jak vám běhá mráz po zádech.

Baraka z roku 1992 ale není jediným Frickovým opusem. Již v roce 1985 natočil podobný snímek Chronos a v roce 2011 následovala Samsara. Všechny tři snímky, z nichž je Baraka nejznámější, jsou natočeny v podobném duchu.

Zdroj videí: YouTube


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts