Přemýšleli jste někdy nad tím, proč je v mušlích přivezených od moře slyšet mořský šum? Dokáže si snad mušle nějakým způsobem šumění moře uchovat? Spíše ne – ve skutečnosti za tímto jevem stojí prostá fyzika.
Teorií bylo několik
Je jasné, že šum vycházející z mušle skutečně není šuměním moře, i když ho opravdu trochu připomíná. Odkud se tedy zvuk bere? Podle jedné teorie, když si mušli přiložíte k uchu, slyšíte zkrátka ozvěnu vaší krve proudící krevními cévami. Do jisté míry tomu tak být sice může, nicméně to rozhodně není hlavním zdrojem onoho šumu. Kdyby to tak totiž bylo, slyšeli byste zvuk v mušli silněji poté, co si zacvičíte. Cvičením se totiž krev rozproudí rychleji. Avšak to se neděje – šum je slyšet před i po cvičení stejně.
Další možností je, že zvuk vytváří vzduch proudící do mušle. Tím by se vysvětlilo i to, proč je šum hlasitější, když mušli od ucha mírně zvednete, než když ji máte přímo u hlavy. Avšak i tato teorie padla, když se zjistilo, že ve zvukotěsné místnosti není v šumu slyšet žádný rozdíl, když máte mušli hned u ucha, nebo kousek dál.
Jak to tedy skutečně je?
Nejpravděpodobnějším vysvětlením šumu v mušlích je odraz okolních zvuků, které normálně nejspíš ani nevnímáte. Mušle v podstatě funguje jako akustický rezonátor, tedy zesilovač zvuku. Zachycuje okolní zvuky, pro vás často neslyšitelné, které uvnitř ní rezonují a vychází ven jako onen šum, který může připomínat šumění moře.
Finální podobu zvuku ovlivňuje také velikost a tvar mušle, protože různé tvary odráží různé frekvence. Nejčistěji je šumění slyšet z velkých, spirálovitých lastur. Nicméně k tomu, abyste slyšeli tento „mořský“ šum, ani nepotřebujete mušli. Podobný zvuk uslyšíte i po přiložení šálku či ruky k uchu. Můžete vyzkoušet, jak se zvuk bude měnit s tím, jak budete měnit vzdálenost a úhel mušle či šálku od ucha.
Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.