Láká vás aktivním způsobem strávená dovolená v cizině, kde nebude nouze o pohyb, krásné přírodní scenérie i dobrou zábavu? V tom případě byste měli uvažovat o dovolené strávené ve slovinských Alpách. Místní vápencové Julské Alpy vábí turisty k cyklotoulkám i pěším horským výpravám. Velká ledovcová jezera Bledské a Bohinjské jsou hojně vyhledávána milovníky vodních sportů.
Julské Alpy nejsou pro české turisty nedostupné
Julské Alpy, které se nachází nedaleko trojmezí s Itálií a Rakouskem, je možné bez přehánění označit za jeden z nejoriginálnějších horských celků v Evropě. Na území severovýchodního Slovinska jsou takzvané Východní Julské Alpy s rozlohou 4 400 km2, v nichž kromě jiného pramení i největší tamní řeka Sáva, jež je hojně vyhledávána milovníky raftingu. Navíc jsou pro české turisty poměrně jednoduše dostupné. Doporučená trasa z Prahy má okolo 650 km a z Brna je to zhruba 560 km.
Triglavský národní park uchvátí milovníky přírody
Skutečnou perlou Julských Alp je ovšem Triglavský národní park, jenž zabírá z rozlohy Slovinska celá 4 %. O tom, jak neporušená příroda v této oblasti je, svědčí skutečnost, že se zde i dnes vyskytují medvědi, rysi, kozorožci, jeleni, tetřevi či zmije růžkaté. Nad hlavami turistů čas od časů zakrouží i nepsaný vládce slovinských Julských Alp, kterým je orel skalní. Nejvyšší hora tohoto národního parku je bájný Triglav. Úcta, kterou k ní Slovinci mají, je vyjádřena i tím, že se objevuje na slovinské vlajce i státním znaku.
Slovinská kuchyně dává vzpomenout na habsburskou monarchii
V dnešní době je na vzestupu gastroturistika a slovinská kuchyně má rozhodně co nabídnout. Na svazích hor a v údolích je nepřeberné množství „brunaric“, které vyzývají návštěvníky, aby ochutnali některou ze specialit slovinské kuchyně. V ní se mísí italské a balkánské vlivy a některá jídla nechávají vzpomenout i na existenci habsburské střední Evropy.
Vyhlášenou lahůdkou je burek, listové nebo jiné těsto plněné masem či sýrem. Slovinci umí rovněž výborně sušit maso, svojí chutí překvapí neznalé sušená mesnina i pršut, který má podobu tenkých plátků sušené šunky. Pravou delikatesou, která uspokojí mlsné jazýčky i největších mlsounů, je koláč plněný ořechy – potica. Vegetariáni jistě vyzkoušejí žganci, což je pohanková kaše servírovaná s kyselým zelím.
Při dovolené v Julských Alpách je možné vyzkoušet i extrémní sporty
Sportovně založení návštěvníci Julských Alp mohou směřovat cíl svojí cesty mimo jiné do městečka Bovec. Hladinu adrenalinu v těle jim zde zvýší nejen rafting nebo kanoistika, ale vyzkoušet tu lze i takzvaný canyoning, k němuž patří i skákání do hlubokých tůní nebo slaňování vodopádů. Vše se samozřejmě děje za důkladných bezpečnostních opatření. Cyklisté mohou vyzkoušet své možnosti třeba při výjezdu do sedla Vršič, případně vystoupat ještě o něco výše na Mangart. Pod vrcholem je horská chata se zaslouženým občerstvením a ze samotného vršku startují odvážní paraglidisté. Méně adrenalinově založené sportovce potěší příjemné treky s vyhlídkami. Každopádně sportování v horách má svá specifika, proto je dobré myslet na řádnou výbavu. Například na e-shopu Insportline sežente veškterou potřebnou výbavu online.
Slovinské Julské Alpy mají co nabídnout turistům i v průběhu letních měsíců. Cenově jsou navíc pro Čechy celkem dostupné. Proto by jistě byla škoda tuto zemi nenavštívit.
Galerie:
Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.