zvuk
Ilustrační obrázek. Zdroj: Unsplash

Je možné zaslechnout bortící se antarktický ledovec až na rovníku? Zdá se, že ano. Podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) byla pravděpodobně ledová masa zdrojem zvuku, který zachytily přijímače v roce 1997 v teplých vodách Tichého oceánu. Nebo je nutné hledat vysvětlení jinde?


Vodní hladina pokrývá téměř tři čtvrtiny zemského povrchu, což je zhruba 361 miliónů kilometrů čtverečních. Průměrná hloubka všech moří a oceánů je 3 688 metrů, a tak většina hlubin zůstává stále neprobádána. Je to temný svět, který se jen příležitostně daří monitorovat pomocí drahých ponorek či podmořských hydrofonů. Právě sada druhých zmíněných přístrojů zachytila 19. května 1997 v rovníkové oblasti Tichého oceánu podivný táhlý zvuk, který jaksi neodpovídal kvílení velryb ani výbuchu podmořské sopky. Právě tyto zvukové stopy vědci pomocí přístrojů zaznamenávají a analyzují.

Padající ledové monstrum?

Sedmiminutová zvuková anomálie však vědcům zamotala hlavu. Zvuk později nazvaný „Slow Down“ připomíná prolétající letadlo, a tak není divu, že mnozí vysvětlení vědců z NOAA nevěří. Mohla by skutečně být jedna událost slyšet přes polovinu planety? Vždyť lidé naslouchají podmořským hlubinám již od začátku studené války a doposud se nic podobného nepodařilo zaznamenat. Že by obrovské hlubinné monstrum, tajné podmořské experimenty, UFO, otevírající se brána do pekla či dokonce tajemná civilizace žijící v těch nejtemnějších končinách oceánů? Příznivci konspirací by jistě našli i další zaručená vysvětlení.

Související:  Nebeské trumpety? Podivné zvuky z oblohy se objevují v posledních letech po celém světě a nemají vysvětlení

Vědecké objasnění je sice pro laika zarážející, avšak prostší. Podle analýzy všech hydrofonů umístěných v Pacifiku byl zdroj zvuku lokalizován do pět tisíci kilometrů vzdálené oblasti blízko 62° jižní šířky a 60° západní délky, což je prostor v blízkosti Antarktického poloostrova s ​​mnoha malými ostrovy a mělčinami. S největší pravděpodobností se jednalo o posun obrovského ledovce, který z pevniny dosedal na mořské dno.


Podobný zvuk byl zaznamenán ještě v roce 2008. Několikrát pak v menším rozsahu. Spojitost s ledovcem však nikdy nebyla stoprocentně prokázána, a tak prostor pro fantazii stále zůstává. Spisovatel a popularizátor vědy Arthur Charles Clarke jednou řekl, že je vesmír nekonečný a realita zřejmě překoná veškeré naše představy. Možná, že podobně můžeme uvažovat i o tajemných hlubinách světových oceánů, protože naši planetu ještě zdaleka neznáme tak, jak si myslíme.

Poslechněte si zvuk Slow Down:

16x zrychlený záznam:



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *