skleněná pláž
Foto: Pixabay

Ještě před sto lety čpěla na kalifornském pobřeží Mendocino černá skládka. Dnes to samé místo uhrane na první pohled. Nevšední krása, kterou tvoří pláž plná pestrobarevných oblázků, je magnetem pro turisty i fotografy. Přitom právě hromada smetí stojí za jejím vznikem.


Pláž se nachází nedaleko města Fort Bragg. Černá skládka se na pobřeží Tichého oceánu začala tvořit ve 20. letech minulého století, lidé sem odhazovali pneumatiky, nádobí, spotřebiče, lahve a další nepotřebné věci. Zůstalo zde dokonce i několik vraků. To se dělo dlouhá desetiletí, až jednoho dne začalo smetí hořet. Vzhledem k lokalitě ale nikdo nejevil zájem oheň hasit, a tak většina materiálu postupem času shořela. To, co zůstalo, začala opracovávat voda. Byly to především rozbité kousky skla, keramiky a různé kovy.

V roce 1967 nechali místní úřady pláž uzavřít. Až v novém miléniu si lidé uvědomili, že na pobřeží vzniká něco vskutku zajímavého a pláž vyčistili od zbylého odpadu. Ponechali jen vodou opracované kousky skla a keramiky.

Výsledek je dokonalý. Pláž je dnes tvořena průsvitnými pestrobarevnými oblázky, které připomínají drahokamy. Místo je čisté a už zde nehrozí riziko zranění. Po pláži se příjemně chodí a ostré hrany dávno odvál čas. A protože se pláž nachází ve slunné Kalifornii, koupání v oceánu je samozřejmostí. Při pohledu na mořské dno si budete připadat jako v pohádce. Stejný pohled se vám totiž jinde na světě nenaskytne.


Aby turisté a další zvědavci oblázky neodnášeli, stalo se pobřeží u Fort Bragg součástí státního parku MacKerricher. Odnášení jakéhokoliv materiálu z pláže je přísně zakázáno a pokutováno.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *