antarktida
Antarktida. Foto: Pixabay

Není měsíce, kdy by vědci nevydali nějakou zprávu o stavu světových ledovců. Nyní opět bijí na poplach. A tentokrát z místa, o kterém se dosud předpokládalo, že se ho globální oteplování netýká. Jedná se o antarktické vnitrozemí, kde po celý rok panují teploty hluboko pod bodem mrazu.


Nové satelitní výzkumy však ukazují, že se vnitrozemské ledovce nejchladnějšího kontinentu ztenčily až o 100 metrů oproti roku 1990. Úbytek vrstvy ledu i v odlehlých končinách je způsoben rychlým oteplováním Jižního oceánu, do kterého odtává led z přímořských oblastí. Ledovcová pokrývka u antarktického pobřeží řídne a postupně jej nahrazuje led z centrálních oblastí.

Výzkum, který byl publikovaný v časopise Geophysical Research Letters, analyzoval satelitní data z let 1992 – 2017. Výsledky ukazují, že se ubývání ledu v posledních letech v západní Antarktidě dramaticky zrychluje. Za posledních šest let roztálo stejné množství ledu jako za předchozích dvacet let. Extrémně rychlým táním je v této oblasti ohroženo více jak 50 % ledovcových pánví. Tento proces je přirozený, ale v minulosti jeho úbytek nahrazovala nová vrstva sněhu. V současnosti již sněžení tento úbytek nestíhá pokrýt a ledovce se ztenčují.

„Podél 3 000 km dlouhého úseku západní Antarktidy je voda při pobřeží příliš teplá“ sdělil profesor Andy Shepherd z univerzity v Leedsu ve Velké Británii, který studii vedl. V důsledku toho se hladina světových oceánů zvýšila od roku 1992 o 5 milimetrů. Pokud by začal odtávat i ledovec na východě kontinentu, mohla by se v budoucnu zvýšit hladina moří až o 60 metrů. Tam je sice led zatím stabilní, ale určité známky tání rovněž vykazuje (psali jsme zde).



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts