Koronavirus v Peru
Foto: Ministerio de Defensa del Perú, CC BY-SA 2.0

Nový oficiální počet zemřelých v souvislosti s pandemií nemoci covid-19 činí v Peru 180 764, což je skoro trojnásobek oproti konci minulého týdne. Situace v této latinskoamerické zemi je dlouhodobě kritická, přičemž se dle aktuálních statistik jedná o lokalitu s nejvyšší mírou úmrtnosti na světě. Revidovaná data zveřejnila Univerzita Johnse Hopkinse.


Podle aktualizovaných statistik peruánské vlády se počet obětí ze dne na den ztrojnásobil. Peru patří k zemím, které se během pandemie nemoci covid-19 potýkají s přeplněnými nemocnicemi a nedostatkem kyslíku. Ještě v neděli přitom oficiální tabulky uváděly 69 342 obětí. Vláda tento obrovský skok vysvětluje dlouhodobým nedostatkem testů, které by jinak mohly u zemřelých potvrdit covid-19. Aktuálně se tak jedná o přibližně 500 úmrtí na 100 000 osob.

„Myslím si, že je povinností vlády zveřejnit tyto aktualizované informace,“ uvedla peruánská premiérka Violeta Bermúdez na úterní tiskové konferenci. Ministr zdravotnictví Óscar Ugarte dodal, že v oficiálních statistikách dosud figurovaly pouze úmrtí osob, u kterých byl proveden potvrzující pozitivní test.

Pochybnosti o počtu zemřelých na covid-19 nebo s covidem-19 ale v Peru již vzbuzovaly scény ze hřbitovů a nemocnic krátce poté, co pandemie udeřila. Chladírenské vozy v ulicích měst fungovaly jako provizorní márnice a lidé se někdy jen těžko dovolávali pomoci.


V Jižní Americe si pandemie koronaviru oficiálně vyžádala více než 450 000 obětí. Po revizi údajů se Peru stalo zemí s nejtragičtější bilancí.

Aktualizované statistiky vycházejí z údajů o nadměrném počtu úmrtí, které vědci stanovili jako odchylku oproti dlouhodobému průměru před pandemií.

Zdroje: The Guardian; BBC


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *