mamut
Foto: Thomas Quine, CC BY 2.0, Wikimedia

Může se to zdát jako šílený nápad z průměrného sci-fi románu, ale v tomto případě se jedná o realitu. George Church, americký genetik a profesor na Harvardské univerzitě, oznámil prostřednictvím webových stránek jeho nové společnosti Colossal zahájení projektu, jehož cílem je oživení dávno vyhynulého mamuta srstnatého.


Projekt je ve skutečnosti součástí ještě ambicióznějšího plánu. Návrat mamuta do volné přírody by měl podle Churche přispět v boji proti globálnímu oteplování. Přivedení replikovaného mamuta srstnatého do arktické tundry by mělo podpořit degradovaný ekosystém tak, že přítomnost těchto velkých zvířat bude mít vliv na podržení zásob uhlíku a dalších skleníkových plynů v ledu o mnohem déle. To by mělo podle vědce zabránit vyhynutí jiných zvířecích druhů a samozřejmě zpomalit proces oteplování.

Jenže replikovat zvíře, které naposledy kráčelo po naší planetě někdy kolem roku 1650 před naším letopočtem, není vůbec jednoduchý proces. Church přesto věří v úspěch. Nutná je především přesná sekvenace genomů mamuta z nálezů, které jsou k dispozici, následná úprava genů a jejich import do geneticky upraveného embrya slona asijského.

Church má jako genetik spoustu zkušeností s prováděním takových procesů. V minulosti se podílel na úpravě genů prasat, aby jejich orgány mohly být použity při transplantacích u lidí. O úspěchu plánovaného projektu je proto přesvědčený.


Výsledky se ovšem nemohou dostavit okamžitě. První živé mládě by se mohlo vyvinout za šest let, přičemž dalších 12 let je potřeba k tomu, aby jedinec dospěl. Pokud by vědec skutečně chtěl vysadit stáda oživených mamutů v Arktidě, půjde o časově i finančně náročný projekt.

Otazníkem je také etické hledisko. Mnoho vědců a filozofů se ptá, zda máme na takový krok právo. A pak je tu ještě jedna věc, kterou je důležité zmínit. Pokud by skutečně k vypuštění mamutů do divoké přírody došlo, nejednalo by se o tatáž zvířata, která v minulosti vyhynula, ale o geneticky upravené asijské slony, kteří by svým vzezřením mamuta připomínali.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *