Fillamentum
Foto: Fillamentum

Kolikrát se vám stalo, že jste vyhodili starý spotřebič? Všichni to známe. Pračka nám přestane fungovat a oprava se nám cenově nevyplatí. Existuje vůbec nějaká alternativa, která může přispět k ochraně životního prostředí? Odpovědí je 3D tisk.


3D tisk nám totiž dává možnost vyvinout nové díly, které mohou dát život starým věcem, případně těm, jež nikdo ještě nevynalezl. Navíc je to jedno z řešení, jak přispět k šetrnému zacházení se životním prostředí. Dnes a denně sice slýcháme ze všech stran větu: „Třiď odpad!” Otázkou však zůstává, zda to stačí. K přispívání šetření životního prostředí je totiž za potřebí také opakované používání produktů, recyklace a přechod k oběhovému hospodářství neboli cirkulární ekonomice. A právě proto je NonOilen převratnou novinkou na trhu s 3D tiskovým materiálem. 3D výtisky z NonOilenu lze totiž opakovaně používat bez ztráty funkčních vlastností. Navíc se jedná o jediný filament na světě (taktéž 3D tisková struna), který lze ze 100% rozložit i v domácím kompostéru, kde se opět vrací přírodě.

O jediný 100% rozložitelný filament na světě se postarala česká firma Fillamentum ve spolupráci s výzkumným týmem prof. Ing. Pavla Alexyho Ph.D. ze Slovenské technické univerzity v Bratislavě. Prof. Ing. Pavel Alexy Ph. D. v interview zmínil: „Hlavním cílem téměř dvacetileté práce výzkumného týmu bylo vyrobit plast, který by neškodil životnímu prostředí. To znamená, že by byl vyrobený z obnovitelných zdrojů a biologicky rozložitelný v půdě či kompostu.” Trvalo to sice dlouho, ale cíl se nakonec podařilo naplnit. (Celé interview s prof.  Alexym můžete vidět ve videu.)

Použitím NonOilenu uživatel eliminuje zdroje vstupního materiálu při výrobě či prototypování a může samotný materiál použít opakovaně. Pokud životnost tohoto filamentu skončí, cyklus se uzavře a materiál se v průmyslovém či domácím kompostu vrací 100 % přírodě. To je možné díky obsahu PHB (polyhydroxybutyrát), který působí jako iniciátor procesu rozpadu a umožňuje bakteriím rychleji pozřívat polymer. Po rozložení nezůstávají v kompostu ani žádné mikroplasty, které by mohly ničit naše životní prostředí.

Není divu, že je o NonOilen zájem i v zahraničí. Nyní je také k vidění na Expu 2020 v Dubaji, kde je součástí expozice českého pavilonu.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *