7. listopadu 1782 vyplula z New Yorku dvoustěžňová loď Mary Celeste mířící do italského Janova. Na lodi bylo dohromady deset lidí, z toho jedna dcera kapitána, které byly pouhé dva roky. Téměř o měsíc později byla Mary Celeste nalezena v Atlantiku v podivném stavu. Všichni včetně dvouleté holčičky byli bez jediné stopy pryč.
Jako loď duchů
Když 5. prosince proplouvala Atlantským oceánem nedaleko Haiti loď Dei Gratia, její posádka zpozorovala něco podivného. Zhruba 8 kilometrů před nimi se pohupovala loď. Kormidelník John Johnson z Dei Gratia byl zkušený námořník a poznal, že s lodí před nimi není něco v pořádku. I když neměla žádná závažná viditelná poškození, zvláštně se kymácela a měla potrhané plachty.
Kapitán lodi David Morehouse poznal, že se jedná o loď Mary Celeste. Vyplula totiž ze stejného přístavu jako on, jen o 8 dní dříve. Osobně se znal a přátelil i s jejím kapitánem Benjaminem Spoonerem Briggsem. Znepokojený Morehouse rozhodl, že Mary Celeste prověří. Věděl totiž, že loď už měla být dávno v cíli a ne někde uprostřed oceánu.
Dei Gratia se k podivně vyhlížející lodi přiblížila na pouhých 400 metrů. Nějakou dobu ji členové posádky jen pozorovali. Netrvalo dlouho a došlo jim, že na palubě nikdo není. Za celé dvě hodiny sledování nezahlédli na lodi jediného člověka, a to dokonce ani u kormidla.
Prohledání lodi přineslo jen více otázek
Morehouse usoudil, že by loď měli prohlédnout zblízka. Zahájil proto nástup na palubu, aby zjistili, co se se všemi stalo. Morehousova posádka prohledala loď a zjistila, že opravdu všichni zmizeli. Kromě toho byla však loď v překvapivě dobré kondici.
Náklad byl neporušený, zůstal tam dostatek jídla i pitné vody a veškeré osobní věci byly na svém místě. Všechny kufry byly řádně uschované v kajutách – žádný náznak toho, že by se někdo snažil narychlo balit. Na palubě zůstaly dokonce i veškeré cennosti. Na nábytku nebyly patrné žádné škody. Několik věcí však přesto chybělo – sextant, chronometr, navigační kniha, lodní rejstřík a záchranný člun.
Nic však nenaznačovalo tomu, že by se na lodi něco závažného stalo. Kdyby ji napadli piráti, zcela určitě by si vzali kořist, což se nestalo. Kromě toho nebyly nalezeny ani žádné známky boje. Zcela určitě nedošlo ani k požáru, vzpouře či jiné katastrofě, protože i to by zanechalo nepřehlédnutelné následky.
Kam tedy všichni zmizeli?
Posádka z Dei Gratia dopravila Mary Celeste do Gibraltaru, kde se celá věc začala vyšetřovat. Generální prokurátor Flood, který měl vyšetřování na starosti, se zpočátku domníval, že to měla na svědomí posádka z Dei Gratia. Myslel si, že zavraždila a hodila do moře všechny z Mary Celeste, aby si následně vymohla platbu za záchranu ukradené lodi. Když však tuto možnost prošetřil, nic nenaznačovalo, že by tomu tak skutečně bylo. Nebyly nalezeny žádné důkazy a kapitáni obou lodí byli navíc přátelé.
Vyšetřování trvalo celé tři měsíce, než jej zdeptaný Flood vzdal. Oficiálně prohlásil, že není schopen zjistit příčinu, proč posádka Mary Celeste loď opustila. Její zmizení tak zůstalo navždy nevyřešenou záhadou. To však nezabránilo vzniku kdejakých teorií o tom, co se na lodi mohlo stát.
Jednou z nich je, že došlo k úniku škodlivých plynů z některých z mnoha sudů, které loď přepravovala. Morehouse se ze strachu z výbuchu mohl rozhodnout pro dočasnou evakuaci. Záchranný člun, na který posádka nastoupila, přivázali k lodi lanem, které se však mohlo uvolnit a nechat tak posádku napospas oceánu.
Dále existují teorie o vadném čerpadle, či že se posádka nakazila nějakou závažnou nemocí. Kdybychom zavítali také mezi konspirační teorie, narazíme i na možnost, že s tím mělo něco společného UFO či podmořská příšera.
Galerie:
Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.