cestovní pas
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Může to potkat každého a o to horší je, pokud se tato nepříjemnost stane na dovolené v zahraničí. Proto by každá příprava dovolené měla zahrnovat i postup, jak řešit krizové situace, a to nejen v cílové zemi, ale také ve státech, kterými plánujete pouze projíždět. Jak postupovat, pokud se v cizině ocitnete bez důležitých dokladů?


Ztráta nebo odcizení cestovních dokladů v zahraničí

Po většině evropských zemí můžete cestovat na občanský průkaz. Výjimkou je pouze Rusko, Bělorusko, Ukrajina a Turecko, kam stejně jako do zbytku světa potřebujete cestovní pas. Pokud o cestovní doklad přijdete, postup je vždy stejný a nezáleží na tom, zda došlo ke ztrátě dokladů nebo vám byly odcizeny.

Jakmile zjistíte, že jste bez průkazu totožnosti, obraťte se na místní policii, jejíž číslo bude snadné zjistit, ale i tak je dobré, jej znát předem. S policií sepište protokol o ztrátě nebo krádeži, který se vám později bude hodit. Poté ihned kontaktujte český zastupitelský úřad, kde popíšete, co se stalo a domluvíte si schůzku. Bez předchozí domluvy se na úřad nevydávejte. Úředníci obzvláště v turistické sezóně řeší podobných případů spoustu a nemusí se na vás dostat řada.

Související:  Co dělat v případě, že šlápnete na mořského ježka

Na úřadě si ověří vaši totožnost předložením jiného dokladu, například řidičského průkazu nebo karty pojišťovny. Pokud jste ztratili všechny doklady, nezoufejte, úředníci mají definované postupy, jak si vaši totožnosti ověřit i v tomto případě. Po ověření dostanete náhradní cestovní doklad, což je náhrada za ztracený občanský průkaz nebo pas. Ten vám bude vydán na počkání nebo maximálně do druhého dne a slouží pouze k cestě zpět do České republiky. S úředníky se dohodněte na dobu jeho platnosti, vydání cestovního dokladu neznamená, že se musíte ihned vracet domů. Pokud vám zbývá ještě týden dovolené, můžete v klidu zůstat na místě podle původního plánu. Náhradní doklad není zadarmo. Pokud jste ztratili i všechny peníze, čtěte dále.


Ztrátu nebo odcizení jakéhokoliv dokladu v zahraničí doporučujeme nahlásit i v případě, že máte možnosti odcestovat na jiný doklad. Můžete se to stát třeba v Chorvatsku, kde ztratíte občanský průkaz ale s sebou máte ještě cestovní pas.

Ztráta jiných důležitých dokladů v zahraničí

Může se stát, že přijdete o všechno. Každý sice zná radu, že by všechny důležité věci neměly být na jednom místě, ale ne každý se tímto pravidlem řídí. Nejrizikovější je ztráta kreditní karty. Její zmizení řešte přednostně bez ohledu na jiné ztracené doklady. Kontaktujte telefonicky vaši banku a požádejte o zablokování karty. Totéž můžete udělat sami v internetovém bankovnictví. Jakmile je karta zablokovaná, máte vyřešen největší problém.

peněženka
Ztratit můžete úplně všechno. I taková situace se ale dá vyřešit. Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Podobně postupujte s kartou zdravotní pojišťovny. Její zmizení nahlaste na infolince vaší pojišťovny a poté dostanete dočasnou elektronickou verzi karty pro zbytek pobytu v cizině.

Ztratíte-li řidičský průkaz, nahlaste jeho zmizení na místní policii, kde vám bude vystaven protokol, který následně využijete v České republice při zřizování nového průkazu. Náhradní řidičský průkaz není možné v cizině vystavit. Jste-li jediná osoba, která má oprávnění řídit, váš návrat do Česka je samozřejmě možný a při případné silniční kontrole budete předkládat protokol od policie o ztrátě průkazu. Není to ideální řešení, ale řidičské oprávnění máte.

Ztráta všech peněz v zahraničí

Nejedná se sice o doklady, ale krátce shrneme, jak je možné řešit situaci, kdy přijdete i o všechny peníze a kreditní kartu. To se často stává společně se zmizením dokladů. Jak jsme psali výše, ze všeho nejdříve zablokujte kartu. Banka vám pak může pomoci tak, že si v její místní pobočce (pokud je) vyzvednete peníze z účtu pro zbytek dovolené, případně vám poradí jiný postup, jak peníze z účtu v cizině dostat. Další možností je rychlé zaslání peněz například od příbuzných prostřednictvím Western Union. Transakce je to blesková, ale na druhou stranu není levná. Pokud předchozí postupy selžou, pomůže vám český zastupitelský úřad, kde beztak musíte hlásit i ztrátu dokladů. Je-li situace bezvýchodná, úředníci vám půjčí peníze, ale pouze na cestu domů.

Související:  Pozor na nesjednocené názvy pohonných hmot v Evropě. Přinášíme návod, jak se vyhnout záměně při tankování

Po návratu do České republiky

Jakmile se vrátíte do Česka, musíte na úřady znovu. Zde nahlásíte ztrátu příslušných dokladů a požádáte o vydání nových. Zároveň můžete předložit protokoly o ztrátě ze zahraničí. Zmizelé doklady budou zablokovány a vy si počkáte na nové.

Nezapomeňte také na to, že pokud náhodou najdete ztracený a nahlášený cestovní doklad, musíte jej odevzdat. Tento doklad již není platný a jeho používání by se rovnalo přestupku.

Prevence je základ

Nemějte všechny důležité věci na jednom místě. V případě ztráty si ušetříte mnoho problémů. Do ciziny se také vybavte kopiemi dokladů, které jsou užitečné při nahlašování případné ztráty. Nezapomeňte, že kopie nemohou sloužit jako náhradní doklady, ale pouze pomohou v případě potíží. Buďte vybaveni telefonními čísly případně i adresami na zastupitelské úřady v zemích, kde se hodláte pohybovat a také mějte po ruce telefonní číslo na vaši banku. Doklady si denně kontrolujte, abyste jejich případnou ztrátu mohli nahlásit co nejdříve.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts