Rybí déšť
Foto: It's No Game, CC BY 2.0, Flickr

Zvířata pršící z nebe zní spíš jako scéna z nepříliš dobrého filmu než něco, co by se mohlo vážně stát. Přesto se jedná o skutečný jev, který se poměrně často opakoval nejen v dávné historii. Nejčastěji se jedná o deště obojživelníků, ryb a dalších mořských tvorů, výjimkou však nejsou ani deště ptáků nebo hmyzu. Jak je to ale možné?


Výskyt zvířecích dešťů

Jedním z prvních zaznamenaných zvířecích dešťů je déšť žab a ryb v prvním století našeho letopočtu, který evidoval římský přírodovědec Plinius starší. Zmínky o pršících zvířatech můžeme ale najít ještě dál, v rytinách zvířat padajících z nebe, které mohou být staré i tisíce let.

Pro některé případy zvířecích dešťů se však není třeba ani zdaleka vydávat tak daleko do historie. Zvířata totiž padají z nebe i v současné době. Například roku 2015 došlo ke zvířecímu dešti v Austrálii. Šlo o déšť, ze kterého by neměl radost žádný arachnofobik – z nebe totiž pršeli pavouci. Spolu s nimi se snášely k zemi také spousty pavučin, takže celý výjev na místní obyvatele působil, jako kdyby sněžilo.

V roce 2018 došlo v Číně k masivní bouři, při které padali z nebe mořští tvorové. Místní obyvatelé se stali svědky padajících krevet a mořských hvězdic. Ubohá zvířata dopadala na zem i na auta, kterým tříštila čelní okna.


Jednoduše řečeno, nejedná se o příliš vzácný jev. Ačkoliv ho samozřejmě nevídáme dennodenně, vyskytuje se v různých částech světa poměrně často.

Následky deště ryb v Indii v roce 2017:

Čím je tento jev způsobený?

Obecně uznávaným vysvětlením je tornádo, které by mohlo živočichy nasát do velké výšky a následně je spustit zpátky na zem třeba i několik set kilometrů od místa, kde živočichy nasálo.

Tornáda a bouře jsou však neprůstřelným vysvětlením pouze ptačích dešťů. K těm totiž dochází pravděpodobně tak, že ptačí hejno vletí do bouře, která ptáky dezorientuje, a ti následně padnou k zemi. Jako vysvětlení dešťů třeba právě mořských tvorů má tato teorie několik trhlin.

Tornádo, které by mořské tvory nasálo, nikdy nikdo nezaznamenal. Navíc to neobjasňuje, proč by pršel z nebe jen jeden konkrétní druh, jak tomu často bývá. Nebo proč by spolu s mořskými živočichy nepršely také mořské řasy. Tornádo by přece z dané oblasti nasálo všechny zvířecí i rostlinné druhy podobné velikosti. Kromě toho taková bouře obvykle nasáté předměty spíše odhazuje, než přenáší.

Související:  Příčina vroucí vody v peruánské řece stále není zcela objasněna

Konspirační teorie

Jelikož je vědecké vysvětlení tohoto jevu plné nejasností, lidé samozřejmě začali vytvářet různé další teorie. Jednou z nich je, že se zvířata teleportují. V neprozkoumaných částech oceánu by se mohly nacházet nějaké časoprostorové anomálie, něco jako portály, které vybraný druh teleportují vysoko na nebe a ten pak začne padat k zemi jako déšť.

Zvířecí deště mají také jistý náboženský základ. Koneckonců déšť žab je zmíněný i v Bibli. Někteří lidé proto věří, že zvířecí deště jsou buď trestem, nebo darem od Boha. Pokud jde o zvířata, která lze jíst, jedná se o dar. V opačném případě se jedná o trest – například pavoučí déšť v Austrálii by byl spíše trestem.

A samozřejmě nesmí chybět ani teorie zahrnující UFO. Podle té získávají mimozemšťané tato drobná zvířata navíc jako odpad k jejich hlavnímu cíli, ať je jakýkoliv. Když pak opouští zemi, zase se jich zbaví, což způsobí déšť.

Galerie:



avatar

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *