Slovenské pohoří Tribeč je tajemným místem, kterému Slováci často přezdívají slovenský bermudský trojúhelník. A důvod? V pohoří zmizela spousta lidí, z nichž někteří se nikdy nenašli. A ti, kteří ano, byli nějakým podivným způsobem poznamenaní.
Záhadná zmizení
První známou pohřešovanou osobou, která v pohoří zmizela, byl lesník Štefan Samšál, který se roku 1929 nevrátil ze své pravidelné obhlídky revíru. Záchranná akce trvala téměř čtvrt roku, přesto se lesníka nepodařilo najít.
O rok později se v pohoří ztratila osmnáctiletá Mária Šlajzerová. Mladá dívka si chtěla zkrátit cestu k příbuzným. To se jí však stalo osudným – z hor už nikdy nevyšla. Stejně jako Samšál nebyla dodnes nalezena.
Ne všichni pohřešovaní však zmizeli navždy. Někteří se za podivných okolností vrátili. Například roku 1939 se v pohoří ztratil muž jménem Walter Fischer. Byl pohřešovaný celé tři měsíce. Poté ho nalezli několik kilometrů od Tribeče v bezvědomí, od krve a se zvláštními popáleninami po těle. Ať během těch tří měsíců zažil cokoliv, nikdy se z toho nevzpamatoval a nakonec zemřel v ústavu pro duševně choré.
To je jen několik ze záhadných případů zmizení. Celkově se hovoří až o 73 lidech, kteří se na Tribeči ztratili. Někteří z těch, co se vrátili, si vůbec nepamatovali, co se za celou dobu, kdy byli pohřešováni, dělo. Jiní si vybavovali jen hlasité zvuky nebo setkání s jakýmisi bytostmi.
Co se vlastně na Tribeči děje?
Lidé, kteří se s tajemnými událostmi na Tribeči setkali, často tvrdí, že narazili na bludičky, které člověku popletou hlavu tak, že může přijít o rozum. Jiní zase slyšeli v pohoří hlasité kosmické zvuky nebo tvrdili, že se tam nachází časoprostorové trhliny.
Skutečnost však může být i trochu méně zajímavá. Ačkoliv pohoří není vyloženě odlehlou lokalitou, dá se na něm snadno ztratit. Nachází se zde totiž mnoho rozcestí a není z něj téměř žádný výhled, jelikož nebe je zakryté hustými korunami stromů. Právě ty způsobují také věčné šero, které dodává celému prostředí tajuplnou a možná trochu děsivou atmosféru. Okolí navíc vypadá všude stejně, takže když se pohořím procházíte, máte pocit, jako byste na tomtéž místě už minimálně jednou prošli.
Na Tribeči se nachází poměrně velké množství hradních chodeb, důlních šachet a zákopů z války. Je tedy docela klidně možné, že pohřešované osoby mohly spadnout někam, kde už je nebylo možné nalézt. Je však toto vysvětlení vzhledem k mnoha podivným zážitkům v pohoří dostatečné?
Tribeč jako turistická atrakce
V roce 2019 vyšel film s názvem Trhlina, který byl inspirovaný právě záhadnými událostmi v Tribeči. Díky němu se o tajemnu spojeném s pohořím dozvěděla i širší veřejnost, která o něm dosud příliš neslyšela. Jak už to tak bývá, lidé se pak rozdělili na dva tábory – na skeptiky a na ty, kteří věří, že se v pohoří děje něco paranormálního.
Spousta odvážlivců se pak začala na Tribeč vydávat s nadějí, že se stanou svědky něčeho nadpřirozeného. Nikomu se však zatím nepodařilo přijít s žádným uspokojivým důkazem. Nezbývá nám tedy nic než spekulovat, co se na tomto podivném pohoří u našich sousedů vlastně děje.
Galerie:
Na vašich cestách Slovenskem nezabloudíte díky GPS navigacím od OKAY.cz.
Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.